Aktualności

Nowe rondo w Kcyni, fot. Tymon Markowski
Nowe rondo w Kcyni, fot. Tymon Markowski

Wkrótce nowe rondo w Więcborku

W miejscu niebezpiecznego skrzyżowania na połączeniu dróg wojewódzkich nr 241 i 242 w Więcborku w powiecie sępoleńskim powstanie rondo. Zakończenie głównych prac planowane jest jeszcze w tym roku.

 

– Najnowsza inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich rozwiąże problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w Więcborku. To kolejne zadanie drogowe realizowane na trasie łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Głównym celem inwestycji jest przebudowa istniejącego skrzyżowania na rondo. Połączy ono dwie drogi wojewódzkie: nr 241 (łączącą m.in. Nakło nad Notecią z Sępólnem Krajeńskim) oraz nr 242 (biegnącą od Więcborka w kierunku Wyrzyska). Przeciwne pasy ruchu rozdzielać mają wysepki. Na wlocie od strony zachodniej  zlokalizowane będzie przejście dla pieszych. Wokół wyspy centralnej oraz na łukach wykonane zostaną opaski z kostki kamiennej. Pozwolą one płynniej wykonywać manewry większym pojazdom. Wyspa centralna będzie też wyniesiona o około 80 centymetrów ponad poziom jezdni. Takie rozwiązanie skłania kierowców do ostrożniejszego wjazdu. Konstrukcję jezdni stanowić mają kolejno grunt stabilizowany cementem, kruszywo oraz trzy warstwy bitumiczne. Łącznie liczyć będą one około 65 centymetrów. Wokół ronda od strony północnej i zachodniej dobudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe.

 

Obecnie trwają przygotowania do przekazania placu budowy wykonawcy zadania. Została nim firma Mar-Bruk. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych województwa. Zadanie kosztować będzie 1,9 mln zł.  Do 1 listopada wykonawca planuje przede wszystkim roboty związane z poszerzaniem pasa drogowego. Główne prace budowlane przy sprzyjających warunkach pogodowych zakończą się jeszcze w tym roku.

 

Budowa ronda wpisuje się w pakiet inwestycji realizowanych na drodze wojewódzkiej nr 241. Odcinki od miejscowości Wiele w kierunku Nakła przebudowane zostały w poprzednich latach w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z funduszy europejskich zmodernizowano również most na rzece Orlej pod Więcborkiem oraz dofinansowano budowę obwodnic Nakła i Mroczy. Pod Kcynią zainstalowano natomiast punkt preselekcji ułatwiający namierzanie przeciążonych pojazdów, które przyspieszają degradację dróg. W czerwcu otwarte zostało natomiast nowe rondo w Kcyni na połączeniu z drogą wojewódzką nr 247. Trwa też przetarg na opracowanie  koncepcji (programu funkcjonalno-użytkowego) niezbędnej do modernizacji kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą.

 

Czytaj też:

Nowe ronda, nawierzchnie i chodniki

Bezpieczniej na drodze w Zbójnie

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 października 2017 r.