Aktualności

Otwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Otwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Wizytówka Tucholi z szansą na tytuł „Dworzec Roku”

Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru – taki jest XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi po rewitalizacji. Na stworzenie koncepcji modernizacji budynku samorząd województwa pozyskał środki z międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail, a przeprowadzenie prac budowlanych było możliwe dzięki dotacji z naszego regionalnego programu operacyjnego. Obiekt jako jedyny z naszego województwa został nominowany do tytułu „Dworca Roku”. Głosowanie internautów trwa do końca października na stronie dworzec-roku.pl.

 

Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami na dworcu została zainstalowana winda, pochylnia i dostosowana toaleta. Dotychczasowe pustostany zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe, inkubatory przedsiębiorczości i kompleks szkoleniowy z salą wykładową i punkty doradcze. Dzięki przygotowanej infrastrukturze utworzono także Lokalne Centrum Rozwoju, gdzie miejsce znajdą nowe firmy. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 2,8 mln złotych. Uroczyste otwarcie dworca, z udziałem władz samorządowych, odbyło się w lipcu.

 

– Zrewitalizowany dworzec jest wizytówką Tucholi. Cieszę się, że będzie to jednocześnie miejsce wspierające lokalną przedsiębiorczość – mówił podczas uroczystości otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

 

Koncepcja rewitalizacji tucholskiego dworca powstała w ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail realizowanego w latach 2011-2013. Czytaj: Interreg na żywo – Przyjazny dworzec

  

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2022 r.

 

Otwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPOtwarcie zrewitalizowanego dworca kolejowego w Tucholi, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP