Aktualności

Wizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wizyta szefa rządu Saksonii-Anhalt

W Kujawsko-Pomorskiem gościł z oficjalną wizytą premier niemieckiego landu Saksonia-Anhalt Reiner Haseloff, któremu towarzyszyli małżonka Gabriele Haseloff i rzecznik rządu Matthias Schuppe, a także niemiecka konsul generalna w Gdańsku Cornelia Pieper. Spotkanie z marszałkiem Piotrem Całbeckim odbyło się w miniony piątek (13 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim. Wśród interesujących obie nasze strony kierunków współpracy są m. in. kultura, nauka i technologie, a także regionalne doświadczenia związane ze wsparciem dla biznesu.   

 

Nasze partnerskie relacje międzyregionalne datują się od lutego 2016, kiedy gospodarz naszego województwa podejmował w Toruniu szefa kancelarii premiera Saksonii-Anhalt Rainera Robrę, któremu towarzyszyła konsul generalna Republiki Federalnej Niemic w Gdańsku Cornelia Pieper. Od początku zakładaliśmy współpracę i wymianę gospodarczą, kulturalną i turystyczną oraz naukową i edukacyjną. Kilka miesięcy później do Magdeburga, który jest stolicą landu, udał się marszałek Całbecki w towarzystwie urzędników odpowiedzialnych za rozwój regionalny i wykorzystanie środków pomocowych Unii Europejskiej, rozwój nauki, badań i wdrożeń oraz finanse i systemowe wsparcie dla przedsiębiorstw. W lutym 2018 mieliśmy wizytę przedstawicieli Banku Inwestycyjnego Saksonii-Anhalt, którzy wymienili doświadczenia z kierownictwem i specjalistami z marszałkowskich instytucji otoczenia biznesu m. in. na temat wykorzystania zwrotnych instrumentów finansowych dla rozwoju firm.

 

Wizyta szefa rządu była pierwszą ze strony naszych niemieckich partnerów na najwyższym szczeblu. Premiera Haseloffa podejmował marszałek Piotr Całbecki, który wydał we czwartek (12 lipca) na jego cześć uroczystą kolację w ratuszu staromiejskim. Nasi goście spotkali się także m. in. z menedżerami kujawsko-pomorskich instytucji kultury oraz przedstawicielami środowiska uniwersyteckiego, odwiedzili Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju rozmawiali z kierownictwami marszałkowskich instytucji otoczenia biznesu. Odbyli też spacer po toruńskiej starówce i wzięli udział w warsztatach piernikowych w Muzeum Piernika.

 

Wypowiedzi z konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim (audio)

 

 

Saksonia-Anhalt ze stolicą w Magdeburgu jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Land współpracuje z polskimi województwami warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

 

Urodzony w 1954 roku Reiner Haseloff studiował fizykę na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Na początku kariery zawodowej poświęcił się nauce – w latach 1978-1990 pracował w instytucie naukowym zajmującym się ochroną środowiska. Do polityki trafił po przemianach politycznych 1989 roku. Na początku lat 90. pełnił funkcję zastępcy starosty powiatu Wittenberga, potem kierował powiatowym urzędem pracy. W latach 2002-2006 był sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki i pracy w swoim kraju związkowym, w 2011 stał na czele tego resortu. Od 2011 roku w Landtagu, krajowym parlamencie. Jest premierem Saksonii-Anhalt od siedmiu lat.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lipca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2018 r. 

 

Wizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta premiera Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKP