Aktualności

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Sojusznicza wizyta

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w czwartek (17 czerwca) z doradcą wojsk amerykańskich do spraw relacji z administracją i społecznościami lokalnymi w Polsce Scottem Brokawem. W spotkaniu wzięli też udział radny województwa Jacek Gajewski i polski oficer łącznikowy ppłk Marcin Kuzimski.

–  Nasza współpraca z amerykańskimi partnerami była dotąd bardzo owocna. Żołnierze nie tylko ćwiczą na toruńskim poligonie, ale też włączają się w życie naszej regionalnej społeczności, spotykają z młodzieżą i uczestniczą w ważnych dla nas uroczystościach patriotycznych. To naprawdę wiele dla nas znaczy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W ubiegłym miesiącu wizytę w Urzędzie Marszałkowski złożyli przedstawiciele dowództwa 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Okazją była instalacja siódmej zmiany żołnierzy stacjonujących w naszym regionie w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, mającej na celu wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na jego wschodniej flance.

Amerykanie w mundurach zwiedzają też region i poznają polską kulturę. Współpracują m.in. z toruńskim Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym – żołnierze służby medycznej odbywali praktyki na oddziale ratunkowym lecznicy w wiosennym szczycie pandemii. Charakterystyczne mundury Amerykanów można też zobaczyć podczas wielu wydarzeń publicznych – żołnierze na zaproszenie władz województwa uczestniczyli m.in. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Wojska Polskiego.

W naszym województwie zlokalizowanych jest pięć instytucji funkcjonujących w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Szkolenia Sił Połączonych, Grupa Integracyjna, 3. Batalion Łączności, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego. Wszystkie wymienione placówki mają swoje siedziby w Bydgoszczy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca 2021 r.

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego i Scotta Brokawa, fot. Andrzej Goiński/UMWKP