Aktualności

Torfowisko Rytebłota, fot. archiwum Brodnickiego Parku Krajobrazowego
Torfowisko Rytebłota, fot. archiwum Brodnickiego Parku Krajobrazowego

Wieści z parków krajobrazowych

Co nowego w naszych parkach krajobrazowych? Służba parków kontynuuje prace z zakresu czynnej ochrony przyrody, odwiedza szkoły i przedszkola z atrakcyjną ofertą zajęć edukacyjnych i organizuje wydarzenia, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem ciekawostek przyrodniczych. Zapraszamy do śledzenia aktualności na profilach parków krajobrazowych na Facebooku oraz na stronie parki.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza na ostatnie przed wakacjami “Spotkanie z podróżnikiem”, które odbędzie się 15 kwietnia (sobota) o godz. 15 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. Temat prelekcji to „Cuba perła Karaibów, misjonarze i Fidel Castro wiecznie żywy”. O Kubie opowie Ilona Dybicz – pasjonatka podróży, która odwiedziła już 21 krajów. Organizatorzy proszą uczestników o przyniesienie na spotkanie przyborów szkolnych, które zostaną przekazane podopiecznym ks. pallotynów, pełniących posługę misyjną na Kubie.  Szczegóły na fanpage NNPT na Facebooku.

 

W kwietniu pracownicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego gościli w siedzibie parku  w Grzmięcy   grupę przedszkolaków i uczniów I klasy Szkoły Podstawowej w Janówku. Po obejrzeniu filmu o Brodnickim Parku Krajobrazowym dzieci poszukiwały szukać pierwszych oznak wiosny na ścieżce edukacyjnej „Bobrowiska”. Udało się  im odnaleźć żółte ziarnopłony wiosenne, błękitne przylaszczki i białe zawilce.

 

Ponadto w ostatnim czasie dzięki działaniom służby Brodnickiego Parku Krajobrazowego przy współpracy Nadleśnictwa Brodnica podniósł się poziom wody na torfowisku Rytebłota. Dzięki retencji wody nie dojdzie do procesu murszenia warstwy torfu, a miejsce to stanie się idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych.

 

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny (21 marca) pracownicy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego uczestniczyli w Kowalu w rajdzie pieszym na powitanie wiosny. Uczestnicy wyruszyli  spod pomnika Króla Kazimierza Wielkiego w Kowalu, trasa liczyła 9 kilometrów. Celem uczestników było odnalezienie ukrytej Marzanny, wykonanej przez dzieci  ze Szkoły Podstawowej w Kowalu z ekologicznych materiałów i jej zatopienie. Wydarzenie pomogło w integracji lokalnej społeczności i promowało aktywny wypoczynek na terenie Parku. Organizatorem wydarzenia była Rada Seniorów Miasta Kowala, która podtrzymuje zwyczaj organizacji pieszego rajdu na powitanie wiosny od początku swej działalności.

 

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 kwietnia 2023 r.

 

Torfowisko Rytebłota, fot. archiwum Brodnickiego Parku KrajobrazowegoRajd pieszy w Kowalu, fot. Gostynińsko-Włocławski Park KrajobrazowyZajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów Szkoły Podstawowej w Janowku. Fot. Brodnicki Park KrajobrazowyZaproszenie na ,,Spotkanie z podróżnikiem” w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy