Aktualności

Fot. Marcin Swaczyna/UMWKP
Fot. Marcin Swaczyna/UMWKP

Wieś pamięta

Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść reprezentował samorząd województwa podczas poniedziałkowej (20 lutego) ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej Henryka Kapsę i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej w powiecie toruńskim.

 

– Chciałbym wyrazić głęboki szacunek dla odwagi i determinacji działaczy chłopskich tamtego trudnego czasu. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym i demokratycznym kraju. Postaci takie jak Henryk Kapsa mogą być wzorem niezłomnej postawy i zaangażowania, także dla dzisiejszych młodych ludzi – mówił w swoim wystąpieniu członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Podziękował też historykom, których badania i publikacje dokumentują działalność rolniczej Solidarności, w tym w szczególności prof. Wojciechowi Polakowi.  

 

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność powstał jako część ruchu sprzeciwu, który doprowadził ostatecznie do wolnych wyborów i zmiany systemu politycznego i gospodarczego w naszym kraju w 1989 roku. Jego legalizacja (rejestracja), w lutym 1981, nastąpiła w wyniku protestów rolniczych i późniejszych porozumień, które protestujący podpisali z komunistyczną władzą. Był pierwszą w powojennej Polsce niezależną chłopską organizacją związkową.

 

Henryk Kapsa, rocznik 1947, był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego rolniczej Solidarności i założycielem struktury związku w Złejwsi Wielkiej.

 

Fundatorami tablicy są samorząd województwa i Społeczny Komitet Solidarni – Wieś Pamięta.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 lutego 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2023 r.

 

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Henryka Kapsy i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej, fot. Radio KuropatwaUroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Henryka Kapsy i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej, fot. Radio KuropatwaUroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Henryka Kapsy i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej, fot. Radio KuropatwaUroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Henryka Kapsy i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej, fot. Radio KuropatwaUroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Henryka Kapsy i lokalnych działaczy chłopskiej opozycji antykomunistycznej, członków Solidarności Rolników Indywidualnych, w Złejwsi Wielkiej, fot. Radio Kuropatwa