Aktualności

Festiwal Smaku w Grucznie, jedna z najpopularniejszych imprez organizowanych na kujawsko-pomorskiej wsi, fot. Andrzej Goiński
Festiwal Smaku w Grucznie, jedna z najpopularniejszych imprez organizowanych na kujawsko-pomorskiej wsi, fot. Andrzej Goiński

Wieś na weekend

W pierwszy weekend lata (25-26 czerwca) zapraszamy na szereg imprez organizowanych przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Wieś na weekend”. Wśród wydarzeń między innymi Festyn nocy świętojańskiej, Palinocka, Miodobranie na Kujawach i Pałucki Festyn Ludowy.

 

Niewieścin (powiat świecki)

Na Festyn nocy świętojańskiej, który odbędzie się Ogrodach Plebańskich Parafii  św. Jakuba Apostoła  w Niewieścinie, zaprasza Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga. W programie dwudniowej imprezy (25-26 czerwca) własnoręczne uwijanie wianków, plener malarski, konkurencje sportowe, inscenizacja słowno-muzyczna, a na zakończenie zabawa taneczna. Więcej.

 

Cekcyn (powiat tucholski)

W sobotę (25 czerwca) Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej zaprasza na Paradę Ekologii Nimf i Rusałek. Uczestnicy przebrani w stroje nimf i rusałek wykonanych z materiałów wtórnych, przejdą ulicami Cekcyna podczas parady, a także będą uczestniczyć w konkursie na najoryginalniejsze przebranie. W programie także warsztaty i przedstawienia na temat zachowań proekologicznych. Więcej.

 

Gostycyn (powiat tucholski)

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Burchat” zaprasza w sobotę (25 czerwca) na Palinockę do Gostycyna, gdzie przy hali sportowo – rehabilitacyjnej odbędzie się impreza z pokazami, tańcami i występami zespołów. Uczestnicy imprezy będą mogli posmakować staropolskich potraw, wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, garncarskich, papierniczych, kowalskich, kołodziejskich oraz tłoczenia oleju na dawnych urządzeniach. Więcej.

 

Żnin

W programie IV Pałuckiego Festynu Ludowego, który odbędzie się w sobotę (25 czerwca) na rynku w Żninie pokazy prac rzemieślników, garncarza, hafciarki i kowala, którzy używać będą dawnych sprzętów i urządzeń, a także przegląd kapel i zespołów ludowych oraz konkursy z licznymi nagrodami Na gości festynu będą czekały również stoiska rzemieślnicze, prezentujące sztukę ludową oraz kiermasz lokalnych wyrobów ludowych. Spotkanie organizuje Lokalna Grupa Działania Pałuki. Więcej.

 

Łubianka (powiat toruński)

III Łubiański Dzień Kaszy to niedzielne (26 czerwca) wydarzenie organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łubiance. Uczestnicy zostaną zaproszeni do skosztowania lokalnych produktów przygotowanych z kaszy oraz do konkursu kulinarnego, w którym zadaniem będzie przygotowanie ciasta na pierogi oraz farszu. W programie także warsztaty rękodzieła, historyczne i kulinarne oraz występy kapeli Łubianoki i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Łubianki. Więcej.

 

Kłóbka (powiat włocławski)

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do odrestaurowanego dworku w Kłóbce (powiat włocławski), w którym w niedzielę (26 czerwca) odbędzie się festyn folklorystyczny Miodobranie na Kujawach. Na gości czekają występy zespołów Kurpiowszczyzna i Kurpiaki, które przedstawią widowisko na temat zwyczajów bartniczych i sposobu uzyskiwania miodu. Uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w pokazach podbierania i wirowania miodu, odymiania pszczół, odsklepiania ramek, zakładania węzy, a także w pokazach dawnego rzemiosła i dawnych zajęć domowych i gospodarskich. Więcej.

 

Dąbrowa Biskupia (powiat inowrocławski)

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli zaprasza w niedzielę (26 czerwca) do Dąbrowy Biskupiej na coroczny Piknik z Lokalną Grupą Działania, który tym razem odbędzie się z brokułem i cebulą w tle. Organizatorzy, oprócz pokazów kulinarnych, zaplanowali także konkursy zręcznościowe o tytuł „Mistrza różyczkowania brokuły” oraz „Mistrza obierania cebuli”. Dla dzieci przygotowano warsztaty, podczas których będą mogły zobaczyć jak na kołowrotku wytwarzało się przędzę oraz jak powstaje krajka i jak wypieka się podpłomyki. Więcej.

 

„Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

Kikół (powiat lipnowski), Unisław (powiat chełmiński), Brodnica

Pierwszy weekend lata to także imprezy w Kikole, Unisławiu i Brodnicy. Miłośnicy serialu „Ranczo” spotkają się w piątek (24 czerwca) podczas kikolskiego Festiwalu Kultury Ranczerskiej. W programie wydarzenia występy zespołów ludowych, prezentacja strojów ranczerskich, liczne konkursy, a na zakończenie występ gwiazdy wieczoru zespołu Enej. Od piątku do niedzieli (24-26 czerwca) odbędą się Dni Unisławia. Jedną z jego części będzie XIII Półmaraton Unisławski będący częścią Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długodystansowych. Oprócz tego rodzinne gry i zabawy, parady, eksperymenty, pokazy oraz koncert Urszuli. Więcej. Z kolei w Brodnicy w niedzielę (26 czerwca) kolejna odsłona cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 czerwca 2016 r.