Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Wieś na weekend i nie tylko

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs „Wieś na weekend 2016”. Dofinansowanie trafi na organizację 26 plenerowych imprez promujących produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne, lokalne zwyczaje oraz dziedzictwo kulturowe wsi.

 

– Systematycznie wspieramy organizację imprez, festynów i innych wydarzeń, które integrują społeczność lokalną oraz świetnie promują małe ojczyzny. Wielka w tym zasługa organizujących te wydarzenia lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Ich działalność zasilą wkrótce środki uruchamiane właśnie w naszym regionie w ramach wyjątkowego w skali kraju mechanizmu Rozwój lokalny kierowany przez społeczność – mówi marszałek Piotr Całbecki (więcej o RLKS).

 

Konkurs „Wieś na weekend” dotyczył dofinansowania imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

 

Zaplanowane wydarzenia potrwają do 16 października. Wśród nich jest „Piknik w stuletnim sadzie” w Topolnie organizowany przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Pruszcz, Weekend z wsią tematyczną „Górnicza Wioska” organizowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „Buką”, „Dzień nowych perspektyw dla mam z Zakola Dolnej Wisły” organizowany przez LGD „Zakole Dolnej Wisły”, a także „Miodobranie na Kujawach”, które organizuje Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 maja 2016 r.