Wielkanoc

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Spotkania wielkanocne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w najbliższych dniach na dwa wydarzenia, których tematem będzie okres wielkanocny. W środę (21 marca) goście muzeum będą wspólnie wykonywać pieśni Wielkiego Postu, a w czwartek (22 marca) odbędzie się spotkanie na temat przywołówek, czyli kujawskiego zwyczaju wielkanocnego.

 

Muzeum do udziału w spotkaniu „Łza się przesączy, rozpacz zakończy. Pieśni wielkopostne”, odbywającego się w ramach cyklu Żywot pieśni, pieśni żywota” zaprasza młodzież i osoby dorosłe. Nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek.

 

O przywołówkach, czyli dawnym kujawskim zwyczaju wielkanocnym do dziś obchodzonym przez Klub Kawalerów w Szymborzu opowie Hanna Łopatyńska podczas spotkania z cyklu „Muzeum-panaceum” dla osób z grupy wiekowej 55+. Zwyczaj przywołówek w 2016 roku został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W 2017 roku Muzeum wydało płytę „Zwyczaje wielkanocne. Przywołówki dyngusowe na Kujawach”. Kilka płyt trafi do najaktywniejszych uczestników. Na zakończenie zaplanowano zwiedzenie aranżacji wielkanocnych we wnętrzach chat Parku Etnograficznego . Warto mieć przy sobie okulary do czytania.

 

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Muzeum Etnograficznego, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2018 r.