Wielkanoc

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Muzeum Etnograficzne zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny

W okresie Świąt Wielkanocnych zmienią się godziny otwarcia Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Muzeum będzie nieczynne w Wielką Sobotę (31 marca) i w Niedzielę Wielkanocną (1 kwietnia). W Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia) otwarte będzie w godz. 10.00-15.00.

 

W chatach Parku Etnograficznego można zobaczyć jak wyglądały przygotowania do świąt w Wielki Piątek w biednej rodzinie chałupniczej na Kaszubach, a jak Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich. Wystawy przedstawiają jak obchodzono Święta Wielkanocne na Kociewiu oraz poranek Wielkanocny w chacie zamożnych gospodarzy na Kujawach na początku XX w. Poznać można również zwyczaj przywoływek dyngusowych na Kujawach, które polegały na rymowanym „wywoływaniu” panien na wydaniu wraz z imionami przez kawalerów.

 

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Muzeum Etnograficznego, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

27 marca 2018 r.

 

fot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goińskifot. Andrzej Goiński