Aktualności

Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski
Teatr Horzycy zaprasza na transmisję spektaklu Ostatnia Wieczerza, fot. Jerzy Murawski

Święta z kulturą online

„Ostatnia wieczerza” i wiersze w Horzycy, quiz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, teatrzyk wielkanocny w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz instrukcje do samodzielnego wykonania ozdób dla dzieci w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Książnicy Kopernikańskiej to nasze propozycje na wielkanocne spotkanie z kulturą w trybie online.

 

Pracownicy Muzeum Etnograficznego w Toruniu przygotowali serię filmów informacyjnych i warsztatowych przybliżających zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem i obchodami świąt wielkanocnych. Wśród nagrań znajdują się filmy o każdym ze świątecznych dni od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku (tutaj). Zachęcamy do zapoznania się także z materiałami pokazującymi jak samodzielnie wykonać świąteczne ozdoby: palmy wielkanocne (tutaj), pisanki (tutaj), firanki z papieru (tutaj). Na stronie muzeum dostępne są także przewodnik po starych  nowych sposobach zdobienia pisanek (tutaj) i scenariusze aranżacji wielkanocnych, które gościły w chatach Muzeum Etnograficznego  w Toruniu (tutaj). Dowiemy się z nich jak wyglądały między innymi Niedziela Palmowa na Kaszubach na początku XX wieku, Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich w okresie międzywojennym i Wielkanoc na Kociewiu.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza dziś (9 kwietnia) do Salonu Poezji Online. W okresie Wielkiego Tygodnia aktorzy wzięli na warsztat wiersze związane z oczekiwaniem, motywem postu, zadumy, czy wprost – Wielkanocy. Usłyszymy dzieła m.in. Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza i księdza Jan Twardowskiego. Link do transmisji dostępny będzie tutaj. Jutro (10 kwietnia) o godzinie 18 odbędzie się transmisja online zeszłorocznego improwizowanego spektaklu „Ostatnia wieczerza”. Improwizacje uruchamiały określone znaki, dawane na żywo przez reżysera, i toczyły się wokół dialogów spisanych na próbach. Tłem stały się fragmenty muzyki poważnej powiązanej z tematem Wielkiej Nocy, takich kompozytorów, jak Bach, Pergolesi, czy Mozart. Link do transmisji dostępny będzie tutaj.  

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy udostępniło kolejną odsłonę Mini Domowego Teatru prowadzonego przez Wioletę Górską-Nowik „Przygoda zająca Kicka”. Przedstawienie utworzone zostało na bazie prostych  kukiełek zrobionych z gotowanych jajek, papieru i wykałaczek. Spektakl dostępny jest tutaj.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu przygotowała dla dzieci obrazkowe instrukcje, dzięki którym będą oni samodzielnie mogli wykonać m.in. wielkanocne kurki, skarpetkowego zająca, wiosenny domek z tektury i pisanki z masy solnej (tutaj).

 

Na stronie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można znaleźć quiz na temat tradycji wielkanocnych na Kujawach. Co symbolizuje baranek wielkanocny i czym jest “wybitka”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań tutaj. Zapraszamy także na warsztaty plastyczne, podczas których samodzielnie wykonamy koszyczek – tutaj.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2020 r.