Aktualności

Rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, lipiec 2024, fot. Szymon Zdziebło
Rozbudowa Książnicy Kopernikańskiej, lipiec 2024, fot. Szymon Zdziebło

Wiecha na nowym skrzydle Książnicy Kopernikańskiej

W piątkowej (12 lipca) tradycyjnej ceremonii związanej z zakończeniem robót konstrukcyjnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Zakończenie inwestycji w marcu, pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza już w drugim kwartale przyszłego roku.

 

Przeszklenia całych ścian, dużo naturalnego światła, jasne barwy, kanapy, na których można przysiąść korzystając w wolnego dostępu do księgozbioru, do tego część ekspozycyjna, dzięki  której będzie można zobaczyć przechowywane obecnie głęboko w magazynach cenne księgi – tak będzie wyglądać nowe skrzydło marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Koszt rozbudowy to 30 mln złotych, środki pochodzą z zarządzanego na poziomie rządowym programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) i budżetu województwa. Autorką koncepcji architektonicznej jest Agnieszka Bojdecka, prace budowlane powierzono toruńskiej firmie ARS Renowacje Jan Rodziewicz.

 

– Nie ma przyszłości społeczeństwo, które bagatelizuje kwestie kultury. Ona jest fundamentem każdej zdrowej społeczności, buduje tożsamość, buduje życie społeczne, jest spoiwem i środkiem komunikacji – powiedział przed podniesieniem wiechy marszałek Piotr Całbecki podkreślając, że instytucje kultury, w tym właśnie biblioteki, by właściwie funkcjonowały wymagają stałych nakładów. Poinformował o przygotowywanej modernizacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, na którą zawarowano już pieniądze w budżecie województwa, i planowanej kontynuacji modernizacji toruńskiej placówki.

 

Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku, w 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Obecny budynek główny przy ul. Słowackiego został zbudowany w 1973 w stylu, który można określić jako powojenny modernizm. W latach 2013-2015 gmach przeszedł solidny remont, który poprawił szeroko rozumiane bezpieczeństwo zbiorów. W ostatnim czasie biblioteka zakupiła zaawansowane urządzenia do digitalizacji i konserwacji zbiorów. Obecna rozbudowa jeszcze poprawi funkcjonalność, w tym dostęp do zasobów, pozwoli też na poszerzenie oferty.

 

Zobacz Nowa Książnica Kopernikańska: piękna, awangardowa, funkcjonalna

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lipca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca 2024 r.