Aktualności

Próba generalna przez premierą „Awantury z Recco” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
Próba generalna przez premierą „Awantury z Recco” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Najważniejsze wydarzenia w kulturze podczas zbliżającego się weekendu to premiery w Operze Nova i Teatrze im. Wilama Horzycy, a także zakończenie festiwalu Tofifest. Poza tym polecamy w koncerty w Filharmonii Pomorskiej, toruńskich Ratuszu Staromiejskim i kościele Świętego Michała Archanioła oraz spacer tematyczny z okazji 95-lecia Książnicy Kopernikańskiej.

W niedzielę (28 października) Towarzystwo Bachowskie w Toruniu zaprasza na koncert w ramach Festiwalu Cichej Muzyki, który odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Wystąpią Władysław Kosendiak – saksofony, Marcin Armański – pozytyw. W programie impresje na temat utworów  Jana Sebastiana Bacha i jemu współczesnych. Więcej na stronie js-bach.pl.

W Filharmonii Pomorskiej w piątek Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Macieja Wielocha, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” oraz soliści Marzena Michałowska (sopran), Agnieszka Rehlis  (alt), Rafał Bartmiński  (tenor) i Robert Gierlach  (bas) wykonają pierwsza ściśle liturgiczną kompozycję Wojciecha Kilara „Missa pro pace”. Więcej na stronie filharmonii.

W kościele Świętego Michała Archanioła w Toruniu w sobotę (27 października) odbędzie się koncert finałowy III Festiwalu Muzyki Sakralnej MUSICA VERA. Wystąpią Maciej Sikała – saksofonista-improwizator, Bogusław Grabowski (improwizacje organowe) oraz Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis. Koncert łączyć będzie tradycyjny chorał gregoriański z muzyką jazzową oraz muzyką organową. Więcej na stronie projektu.

Również w sobotę (27 października) Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na spacer z okazji 95-lecia swojego istnienia. Dwa główne punkty wędrówki to gmach Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16 (pierwotna siedziba książnicy) oraz jej „nowy” budynek przy ul. Słowackiego 8. Spacer poprowadzi Katarzyna Kluczwajd, która zapowiada, że będzie to podróż przez wiele miejsc i wspomnień: bibliotek, księgarni, drukarni, antykwariatów, ale też wydawców książek i prasy, twórców książek: pisarzy, historyków itd., miejsc obecnych w literaturze dawnej i najnowszej Spacer rozpocznie się o godz. 12 w siedzibie książnicy. Więcej tutaj.

Filharmonia Pomorska i Książnica Kopernikańska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2018 r.