Aktualności

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wystąpi dziś (29 czerwca) w Warszawie, fot. Tymon Markowski
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wystąpi dziś (29 czerwca) w Warszawie, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Wernisaż wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, dwa festiwale: 22. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura i 6. Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra oraz występ muzyków Filharmonii Pomorskiej w bazylice archikatedralnej w Warszawie to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Z okazji 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz soliści Marta Boberska (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (alt), Tomasz Krzysica (tenor), Wojciech Gierlach (bas) wystąpią dziś (29 czerwca)  w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W programie Requiem Mozarta. Więcej na stronie filharmonii.

 

Dziś (28 czerwca) w spichlerzu w Parku Etnograficznym Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy „Wileńskie kiermasze, jarmarki i odpusty. Fotografie Bolesławy i Edmunda Zdanowskich”. Ekspozycja prezentuje blisko 250 fotografii, których tematem prac jest miasto, architektura, pejzaże, portrety. Na ekspozycji zobaczyć będzie można ich zdjęcia reportażowe dotyczące wileńskich kiermaszów i jarmarków, organizowanych przy okazji świąt kościelnych. Szczególne miejsce zajmą tu zdjęcia z najpopularniejszego z nich – Kaziuka, a także z kiermaszów świętych Jana, Piotra i Pawła, jak i z okazji Niedzieli Palmowej oraz Zaduszek – wszystkie wykonane w połowie lat 30. XX wieku. Więcej na stronie muzeum.

 

W niedzielę (1 lipca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się pierwszy koncert tegorocznego cyklu „Wakacje z Chopinem”. Na szafarskiej estradzie wystąpią młodzi pianiści Piotr Nowak i Joanna Maja Jasnowska. „Wakacje z Chopinem” to sześć koncertów, które będą odbywać się w każdą niedzielę do 5 sierpnia o godzinie 12.15.Więcej na stronie ośrodka.

 

„Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, „Tylko mnie poproś do tańca”, „Staruszek świat”, „Tyle słońca w całym mieście”, te i inne przeboje Anny Jantar zaśpiewa w sobotę (30 czerwca) także w Ośrodku Chopinowskim Sara Pach. Towarzyszyć jej będą Igor Nowicki (instrument klawiszowy) i Rafał Zieliński (gitara). Na koncert można dojechać z Golubia-Dobrzynia i Torunia Chopin Busem. Więcej na stronie ośrodka.

 

W weekend w Toruniu odbędą się kolejne dwa koncerty 22. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. W sobotę (30 czerwca) w sali kameralnej CKK Jordanki w wykonaniu pianisty Michała Szymanowskiego zabrzmi muzyka Chopina, Griega, Brahmsa, Skrabina i Szymanowskiego. W niedzielę (1 lipca) na barce na Wiśle przy Bulwarze Filadelfijskim wystąpi Orkiestra Kameralna N-harmonia. Więcej na stronie festiwalu.

 

W Toruniu i Chełmży do końca tygodnia trwa VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra. W tym roku o tytuł najlepszego zespołu konkursu rywalizują chóry z Węgier, Norwegii, Danii, Szwecji, Czech z Polski. W programie oprócz przesłuchań konkursowych i koncertu o Grand Prix także koncerty specjalne. Więcej na stronie imprezy.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 czerwca 2018 r.