Aktualności

Próba do spektaklu „W co się bawić?” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk
Próba do spektaklu „W co się bawić?” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk

Weekend z kulturą

Premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy, koncert niepodległościowy w Filharmonii Pomorskiej, dzień japoński w Książnicy Kopernikańskiej oraz spotkanie z twórczością Mariana Hemara w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Piosenki Wojciecha Młynarskiego nie starzeją się, są uniwersalne i wciąż aktualne. Wiele jego utworów znalazło swoje stałe miejsce w kanonie polskiej piosenki. Na nowo spojrzeli na nie aktorzy i muzycy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. W sobotę (16 czerwca) odbędzie się premiera spektaklu „W co się bawić?”. Jego akcja toczy się podczas wieczorku zapoznawczego w nowo otwartym uzdrowisku. Nie jest to kolejny zwykły obiekt rekreacyjny, ale uzdrowisko dusz, w którym podstawowym środkiem terapeutycznym są piosenki Wojciecha Młynarskiego. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Na kolejny koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza w piątek (15 czerwca) Filharmonia Pomorska. Tym razem zabrzmią utwory Wojciecha Kilara „Angelus” na sopran, chór mieszany i orkiestrę, „Siwa mgła” na baryton i orkiestrę, „Exodus” na chór mieszany i orkiestrę. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna, chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, soliści Iwona Socha (sopran), Adam Kruszewski (baryton). Więcej na stronie filharmonii.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza w sobotę (16 czerwca) na rodzinny piknik (pikunikku) z Japonią. Uczestnicy będą poznawać kulturę, historię i tradycję Kraju Kwitnącej Wiśni. W programie zabawy i konkursy; rodzinne origami – warsztaty dla małych i dużych; nauka podstaw języka japońskiego – najczęściej używane zwroty i wyrażenia, intonacja, ciekawostki językowe; kiermasz książek japońskich. Dzień japoński w książnicy zakończy spotkanie ze znaną pisarką Joanną Bator. Więcej na stronie książnicy.

 

W Teatrze Muzycznym w Toruniu niedziela i poniedziałek (17-18 czerwca) upłyną pod znakiem spotkania z życiem i twórczością Mariana Hemara. W spektaklu „Hemar. Marchewka – próba generalizacji” historie inspirowane dziennikiem Hemara „Marchewka”, przeplatane piosenkami jego autorstwa, układają się w muzyczną opowieść o polityce i miłości. Wszystkie utwory nie tylko śpiewają, ale i wykonują instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego. Więcej na stronie teatru.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska, Książnica Kopernikańska i Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 czerwca 2018 r.