Aktualności

„Napój miłosny” w Operze Nova, fot. archiwum opery
„Napój miłosny” w Operze Nova, fot. archiwum opery

Weekend z kulturą

Spektakle w Operze Nova i Teatrze Muzycznym oraz wystawy w Toruniu i Włocławku – najbliższy weekend warto spędzić w towarzystwie kultury. Muzyczne wydarzenie na Dzień Matki

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprasza w niedzielę (27 maja) na spektakl „Musicodrama 3 – spektakl kieszonkowy”, natomiast już na początku przyszłego tygodnia (28 i 29 maja)  proponuje niezwykłą gratkę dla miłośników teatru amatorskiego. Na deskach teatru wystąpią bowiem młodzi aktorzy, uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy zaprezentują autorski spektakl muzyczny „Kopernik: sięgając gwiazd”. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Trzy inscenizacje opery komicznej „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego to weekendowa (25-27 maja) propozycja Opery Nova. Wyreżyserowana przez Krzysztofa Nazara opera zachwyca pięknem muzyki, popisowymi partiami bel canta i wartką akcją sceniczną. W partii Adiny usłyszymy kolejno Julię Iwaszkiewicz i Victorię Vatutinę. Jako Nemorino  wystąpią Łukasz Załęski i Szymon Rona.  Rolę sierżanta Belcore kreować będą  Adam Kutny i Adam Zaremba. W postać Dulcamary wcielą się Artur Janda i Janusz  Żak. Więcej na stronie opery. Spektakle obejrzą między innymi osoby niepełnosprawne, które w ramach akcji „Majówka z kulturą i sztuką” mogły otrzymać bezpłatne zaproszenie. Więcej: „Majówka z kulturą i sztuką – zapraszamy osoby niepełnosprawne

 

W Zbiorach Sztuki włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej można oglądać wystawę „Ja jestem artysta wielki… Rzecz o Stanisławie Zagajewskim (1927–2008)”. Na wystawie prezentowane są fotografie notatki prasowe, wydawnictwa, autografy i skromne pamiątki po Zagajewskim, który całe samotne życie poświęcił sztuce lepienia w glinie. Wystawa jest dostępna do 15 listopada. Więcej na stronie muzeum.

 

Blisko dwieście obrazów w różnych technikach malarskich i rysunkowych zaprezentują słuchacze Sekcji Plastycznej Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wystawie podsumowującej rok akademicki 2017/2018, która zostanie otwarta w sobotę (26 maja) w Galerii Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Ekspozycja pokazuje rozwój warsztatu plastycznego i kształtowanie się osobowości twórczych artystów amatorów uczestniczących w cotygodniowych zajęciach. Więcej na stronie WOAK-u.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 maja 2018 r.