Aktualności

Wystawa „Ogniem malowane” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wystawa „Ogniem malowane” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

W weekend odbędą się dwie kolejne inscenizacje tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Zapraszamy także na koncerty do Filharmonii Pomorskiej, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni oraz Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Z kolei w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać wystawę prac rzeźbiarskich studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Na gości Bydgoskiego Festiwalu Operowego w weekend czekają dwie inscenizacje. W piątek (27 kwietnia) będzie to opera „Kniaź Igor” Borodina w wykonaniu artystów Opery i Baletu w Sofii, zaś w niedzielę (29 kwietnia) zaprezentują się goście z Czech. Artyści Národni divadlo Brno – Janáčkovej Opery wystawią operę „Pocałunek” Bedřicha Smetany. Więcej informacji na stronie opery oraz w materiale „XXV Bydgoski Festiwal Operowy”.

W sobotę (28 kwietnia) Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert wokalistek Natalii Łęt (mezzosopran) i Weroniki Kober (sopran) oraz pianisty Ivana Shemchuka. W programie koncertu znajdą się utwory wokalne Chopina, Niewiadomskiego, Straussa, Szymanowskiego, Hugo Wolfa, Carl Loewe’a oraz miniatury i transkrypcje Rachmaninowa. Na koncert z Torunia i Golubia-Dobrzynia można dojechać Chopin Busem. Więcej na stronie ośrodka.

Muzyka kompozytorów francuskich Berlioza – Uwertura koncertowa „Korsarz”, Poulenca  – Koncert na organy, instrumenty strunowe i kotły oraz Bizeta – I Symfonia zabrzmi w piątek (27 kwietnia) w Filharmonii Pomorskiej. Wykonają je Orkiestra symfoniczna FP pod dyrekcją Marka Pijarowskiego oraz grający na organach Piotr Rojek. Więcej na stronie filharmonii.

W niedzielę (29 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się koncert inauguracyjny VIII Festiwalu Cichej Muzyki. Wystąpi fińska skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch. W jej wykonaniu zabrzmią utwory Bacha: Partita na skrzypce solo E- dur BWV 1006 i 2 autorskie transkrypcje na violę d’amore: Partita BWV 1013 (oryginalnie na flet solo) and Suita BWV 995/1011 (oryginalnie na lutnię/wiolonczelę solo). Więcej na stronie organizatora.

W siedzibie Galerii i  Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu można oglądać wystawę „Ogniem malowane”, na którą składają się prace rzeźbiarskie studentów Pracowni Ceramiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK pod opieką merytoryczną prof. Iwony Langowskiej i dr. Aleksandra Pascala. Pokazany na ekspozycji zestaw unikatowych form ceramicznych wykonanych przez młodych artystów to zaledwie wycinek możliwości tej starej a jednocześnie atrakcyjnej wizualnie techniki.

Opera Nova, Filharmonia Pomorska, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 kwietnia 2018 r.