Aktualności

Próba medialna do spektaklu „9 x John L.” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk
Próba medialna do spektaklu „9 x John L.” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Łukasz Piecyk

Weekend z kulturą

Premiery w Operze Nova i Teatrze im. Wilama Horzycy, spektakl w Teatrze Muzycznym z gwiazdorską obsadą oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Najbliższy weekendowe spotkanie z kulturą zapowiada się niezwykle interesująco.

 

W sobotę (21 kwietnia) rozpoczyna się XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Inauguracyjny spektakl to tradycyjnie premiera w wykonaniu zespołu Opery Nova. Tym razem będzie to balet „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa. Choreografię do spektaklu opracował Kanadyjczyk Paul Chalmer, który z powodzeniem realizował już w bydgoskiej operze „Dziadka do orzechów”. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Maciej Figas. Interesującym rozwiązaniem kompozytorskim Prokofiewa jest opracowanie dla każdej postaci odrębnego motywu muzycznego. Więcej na stronie opery oraz w materiale „XXV Bydgoski Festiwal Operowy”.

 

Na kolejną premierę zaprasza w najbliższy piątek (20 kwietnia) Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Tym razem będzie to „9 x John L.”, do którego tekst napisała, wyreżyserowała, a także w nim występuje aktorka toruńskiej sceny Anna Magalska. Spektakl, będący konsekwencją czterdziestoletniej fascynacji autorki jest dziewięciokrotną, poprzez nie tylko piosenki The Beatles i Johna Lennona, próbą odpowiedzi na pytanie o fenomen lidera najpopularniejszego zespołu w historii muzyki rozrywkowej. Więcej na stronie teatru.

 

Znani z ról teatralnych, filmowych i serialowych Edyta Olszówka oraz Piotr Polk wystąpią w sobotę (21 kwietnia) na scenie Teatru Muzycznego w Toruniu w spektaklu „Akompaniator” Anny Burzyńskiej. Propozycja teatru to sceniczne studium szaleństwa mężczyzny opętanego miłością, która tak naprawdę rozkwitła wyłącznie w jego wyobraźni. Pianista nie potrafi pogodzić się z myślą, że śpiewaczka nie żywi do niego jakichkolwiek pozytywnych uczuć. Więcej na stronie teatru.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wszystkich miłośników muzyki fortepianowej na koncert z cyklu „Szafarska scena młodych”. W sobotę (21 kwietnia) na scenie ośrodka wystąpi Jagoda Stachowiak, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. W jej wykonaniu będzie można usłyszeć kompozycje Bacha, Mozarta, Szymanowskiego, Chopina i Ravela. Więcej na stronie ośrodka.

 

Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

19 kwietnia 2018 r.