Aktualności

Podczas festiwalu Klamra w spektaklu „Milczenie syren” wystąpiła Magdalena Cielecka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Podczas festiwalu Klamra w spektaklu „Milczenie syren” wystąpiła Magdalena Cielecka, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Koncerty w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i Filharmonii Pomorskiej, spektakl w Teatrze Muzycznym w Toruniu, zakończenie festiwalu teatralnego Klamra, otwarcie wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, a także premiera w Teatrze im. Wilama Horzycy to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (14 kwietnia) na koncert z cyklu „Mistrz i uczeń”. Wystąpią wybitna pianistka i klawesynistka Bogumiła Gizbert-Studnicka i jej uczennica Angelika Słowik. W pierwszej części koncertu młoda pianistka przeprowadzi słuchaczy od baroku do współczesności wykonując kompozycje Domenico Scarlattiego, Hugo Reinholda, Francisa Poulenca, Manuela Ponce oraz Kazimierza Serockiego. Po przerwie w interpretacji Bogumiły Gizbert-Studnickiej zabrzmią tanga Astora Piazzolli, Celestino P. Ferrery, Juana D’Arienzo, a także walc „Nad pięknym modrym Dunajem”. Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy malarskiej Henryka Hereca. Więcej na stronie ośrodka.

 

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Filharmonia Pomorska zaprasza na specjalny koncert z tej okazji (piątek, 13 kwietnia). Bydgoskich filharmoników poprowadzi izraelsko-amerykański dyrygent Simca Heled. Zabrzmią utwory kompozytorów żydowskich Leiba Eilenberga, Yehezkela Brauna i Daniela Shalita (światowe prawykonanie utworu „Out of the Dark”), a także V Symfonia Beethovena. Partie skrzypiec wykona Aldona Cisewska. Koncert będzie także poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej. Więcej na stronie filharmonii.

 

Niedzielny (15 kwietnia) wieczór warto spędzić w towarzystwie melodii Jerzego Wasowskiego w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Wasowski, kojarzony przede wszystkim z Kabaretem Starszych Panów, w swojej bogatej twórczości napisał wiele kompozycji, które miały szansę zaistnieć tylko przez moment. Goście teatru usłyszą  je w spektaklu muzycznym „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany” w wykonaniu aktorki i piosenkarki, Klementyny Umer. Na scenie towarzyszą jej Fabian Włodarek (piano i akordeon) oraz Michał Jaros (kontrabas). Więcej na stronie teatru.

 

W piątek (13 kwietnia) w toruńskim klubie Od Nowa zakończą się 25. Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2017. Ostatnim występem tygodniowego festiwalu będzie spektakl „Wykład” w realizacji ubiegłorocznego zwycięzcy Teatru Wierszalin. Po spektaklu zostaną wręczone nagrody najlepszym wykonawcom. Klamra jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze spektakle przygotowane przez najciekawsze polskie teatry niezależne. Celem imprezy jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Więcej na stronie wydarzenia.

 

Także od piątku (13 kwietnia) na nową wystawę zaprasza filia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy ulicy Kościuszki w Toruniu. Tym razem będzie można obejrzeć kolekcję czarno-białych linorytów stworzonych przez uczniów  Szkoły Podstawowej „Vuk Karadžic” z Vlasenicy w Bośni i Hercegowiny. Tematycznie w linorytach pokazanych na wystawie dominuje człowiek i natura. Wszystko spaja na pierwszy rzut oka podobna konwencja; sposobu cięcia w płycie linoleum, sposobu pokazania postaci, przyrody, zwierząt. Więcej na stronie galerii.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 kwietnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2018 r.