Aktualności

„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

W tym tygodniu na weekendowe spotkanie z kulturą polecamy festiwal Sztuka Natury, wystawę świąteczną w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, koncerty w Filharmonii Pomorskiej i spektakle w Perze Nova oraz Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

 

„Przewodnik po Bożym Narodzeniu” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w piątek (1 grudnia) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycja będzie opowieścią o świętach skupiona na wyjaśnianiu bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się czytelne, to faktycznie kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. przedstawione będą wszelkie wątpliwości dotyczące genezy, znaczeń i przemian, świątecznych pojęć i zjawisk, takich jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj itp. Wystawę przygotowało Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu. Więcej na stronie włocławskiego muzeum.

 

Dwa wydarzenia w weekend zaplanowała Filharmonia Pomorska. W piątek (1 grudnia) odbędzie się druga odsłona projektu adresowanego do młodych melomanów, dzieci i młodzieży szkolnej, rodzin z dziećmi od 6 roku życia „Coolturalna Filharmonia”. Usłyszymy młodych muzyków zrzeszonych w Orkiestrze Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W niedzielę (3 grudnia) filharmonia zaprasza na muzyczny poranek z Capellą Bydgostiensis i ciastkiem. W programie kompozycje barokowe Haendla, Giacomelliego i Vivaldiego dla duszy oraz delicje dla podniebienia. Więcej na stronie filharmonii.

 

Pd piątku do niedzieli (1-3 grudnia) Opera Nova zaprasza na inscenizacje baletu „Dziadka do orzechów” z muzyką Czajkowskiego oraz librettem Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Choreografię do spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. W spektaklach w partii Klary wystąpią Natalia Ścibak i Marta Kurkowska, w roli tytułowej Paweł Nowicki i Tomasz Siedlecki, jako Cukrowa Wróżka Olga Karpowicz i Marta Kurkowska, zaś ojca chrzestnego Drossleymeyera zagra Piotr Kobierzyński. Więcej na stronie opery.

 

„Hedda Gabler” Henryka Ibsena w reżyserii Agaty Dyczko to weekendowa (30 listopada – 3 grudnia) propozycja Teatru im. Wilama Horzycy. Tytułowa bohaterka jest młodą, piękną i bezwzględną kobietą, zagubioną w spełnianiu coraz bardziej wyrazistych i ryzykownych pragnień. Reżyserka przeniosła spektakl w realia współczesnego kapitalizmu, który niesie ze sobą tyle obietnic, co niebezpieczeństw. W roli tytułowej Aleksandra Bednarz. Więcej na stronie teatru.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Teatr im. Wilama Horzycy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2017 r.