Aktualności

„Skrzywienie kręgosłupa” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Andrzej Goiński
„Skrzywienie kręgosłupa” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Andrzej Goiński

Weekend z kulturą

W najbliższy weekend polecamy szczególnie początek Camerimage, najważniejszego na świecie festiwalu filmowego, poświęconego sztuce operatorskiej oraz wydarzenia kulturalne związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Dodatkowo w Teatrze im. Wilama Horzycy odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu, w toruńskim Dworze Artusa można wyglądać wystawę fotografii z województwem kujawsko-pomorskim w roli głównej, a Bydgoszczy odbędą się dwa ostatnie koncerty Festiwalu „Muzyka u źródeł”.

 

„Skrzywienie kręgosłupa” Ingrid Lausund w reżyserii Karoliny Kirsz to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Tematem sztuki jest bezwzględna walka o dominację i władzę, jaka ma miejsce w każdej ludzkiej społeczności. Bohaterowie nakładają maski, które pozwalają im ukryć tęsknoty, marzenia i pragnienia. Napięcie, kreowane w sztuce sprawia, że maski zaczynają opadać. Grają: Małgorzata Abramowicz, Julia Sobiesiak, Maciej Raniszewski, Grzegorz Wiśniewski, Bartosz Woźny. Więcej na stronie teatru. Teatr im. Wilama Horzycy jest instytucja kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Miłośnicy fotografii skupieni w Stowarzyszeniu Toruńskie Spacery Fotograficzne wbrew swojej nazwie zwiedzają nie tylko zakątki Torunia, ale również województwa kujawsko – pomorskiego, portretując ciekawe, często zapomniane miejsca i zakamarki. Dzięki temu powstała wystawa, dostępna w dniach 7-30 listopada w Dworze Artusa w Toruniu. Na ekspozycji zobaczymy zarówno fotografię uliczną, jak i krajobrazy, zabytki i ujęcia przyrody. Więcej na stronie Dworu Artusa.

 

W weekend odbędą się dwa ostanie koncertu Festiwalu „Muzyka u źródeł”, których miejscem jest zabytkowa hala pomp wodociągowych, tuż przy Lesie Gdańskim. W sobotę (11 listopada) wystąpi skrzypek Vadim Brodski, kwartet smyczkowy Barock Quartet oraz Bartłomiej Wezner – fortepian, Antoni Olszewski – kontrabas i Jan Wezner – perkusja. W programie utwory Schuberta i francuskiego kompozytora jazzowego Claude’a Boillinga. W niedzielę (12 listopada) zabrzmią niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wystąpią: Janusz Szrom – śpiew, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Piotr Wrombel – fortepian, Krzysztof Szmańda – perkusja. Więcej na stronie festiwalu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2017 r.