Aktualności

„Bramy raju” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Bramy raju” w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Zakończenie festiwalu Tofifest, konkurs chórów o puchar marszałka, konkurs pianistyczny dla młodych wykonawców, spektakle w Operze Nova i Teatrze im. Wilama Horzycy oraz wystawy w Galerii Wozownia to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Od wczoraj (25 października) w Bydgoszczy trwa X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein In Memoriam. Dziś i jutro (26 i 27 października) odbywać się będą przesłuchania konkursowe. W sobotę i w niedzielę (28 i 29 października) w Filharmonii Pomorskiej najlepsi wystąpią podczas Koncertów Finałowych, na poniedziałek (30 października, również w filharmonii) zaplanowano Koncert Laureatów. W konkursie udział biorą pianiści poniżej 21 roku życia z całego świata, wykonując utwory, które w swoim programie posiadał Arthur Rubinstein. Więcej na stronie wydarzenia.

 

Na scenę Opery Nova w sobotę i niedzielę (28 i 29 października) powraca „Halka” Moniuszki. Jest to czwarta bydgoska realizacja czteroaktowej wersji tej najsłynniejszej polskiej opery romantycznej. Tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywało na męskich barkach. Dzieło Moniuszki zainaugurowało XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. i zostało przyjęte aplauzem publiczności. Więcej na stronie opery.

 

Weekendowy program Teatru im. Wilama Horzycy skupiać się będzie wokół dwóch spektakli – granych na scenie na zapleczu „Bram raju” według prozy Jerzego Andrzejewskiego oraz „Kwartet” Ronalda Harwooda na dużej scenie. Niedzielna (29 października) inscenizacja będzie pożegnaniem z tym tytułem. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Bezpłatne oprowadzanie po aktualnych wystawach proponuje w niedzielę (29 października) Galeria Wozownia w Toruniu. Będzie można zobaczyć plakaty autorstwa japońskiego artysty Kazumasy Nagaiego, obrazy malarskie Beaty Ewy Białeckiej, prezentujące kobiece wizerunki w dialogu z ikonosferą chrześcijańską i popkulturową oraz abstrakcyjne obrazy Dominiki Krechowicz. Więcej na stronie galerii.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy i Galeria Wozownia są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 października 2017 r.