Aktualności

Próba generalna „Falstaffa” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Próba generalna „Falstaffa” w Operze Nova, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Weekend z kulturą

Inauguracja festiwalu filmowego Tofifest, premiera „Falstaffa” Verdiego w Operze Nova, koncerty poświęcone Janowi Pawłowi II w Chełmnie i Toruniu oraz w Filharmonii Pomorskiej i Pałacu Lubostroń, spektakl i kabaret literacki w Teatrze im. Wilama Horzycy, a także wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

 

Filharmonia Pomorska piątkowym (20 października) koncertem wypełnionym muzyką Richarda Straussa (cztery ostatnie pieśni) i Gustawa Mahlera (słynna V Symfonia) uroczyście zainauguruje sezon 2017/18. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna i sopran Katarzyna Oleś-Blacha. Koncert będzie poświęcony Marii Błaszczak, zmarłej w lipcu długoletniej pracownicy działu artystycznego filharmonii. Więcej o koncercie.

 

Kabaret literacki „Loża Kopernika” i spektakl muzyczny „Noc w Kosmosie” to weekendowe propozycje Teatru im. Wilama Horzycy. „Loża Kopernika” (20 października) to nowa propozycja teatru nawiązująca do tradycji kabaretu literackiego, gdzie prócz dowcipnych skeczów komentujących rzeczywistość współczesną, posłuchać można lirycznej piosenki aktorskiej, czy nie scenicznych tekstów literackich. Spektakl „Noc w Kosmosie” (20-22 października) wypełniają przeboje muzyczne rodem z PRL-u, a w warstwie fabularnej śledzimy ciąg absurdalnych zdarzeń, które towarzyszą przygotowaniom do wielkiego rautu z okazji powitania tajemniczego przybysza z gwiazd – pierwszego polskiego kosmonauty. Więcej na stronie teatru.

 

W niedzielę (22 października) w Pałacu Lubostroń odbędą się dwa koncerty – pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 11, a jego adresatami będą dzieci, natomiast drugi zaplanowano na godzinę 17; goście pałacu wysłuchają utworów Beethovena, Glinki i Ravela w wykonaniu Zenona Kitowskiego (klarnet), Grzegorza Dąbrowskiego (fagot) i Kai Papierskiej (fortepian). Więcej na stronie pałacu.

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” (22 października) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się na wystawie czasowej pt. „Między pięknem a codziennością. Zdobnictwo w rzemiosłach ludowych”, poświęconej rzemiosłom w kontekście zdobnictwa stosowanego przez wiejskich rzemieślników: stolarzy, garncarzy, kowali, rymarzy, kołodziejów i innych. Podczas spotkania autor wystawy, Michał Kwiatkowski, omówi wybrane techniki zdobnicze, ich zastosowanie oraz występowanie w wielu regionach Polski. Więcej na stronie muzeum.

 

Filharmonia Pomorska, Teatr im. Wilama Horzycy, Pałac Lubostroń oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

19 października 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2017 r.