Aktualności

„Kolacja na cztery ręce” to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Muzycznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
„Kolacja na cztery ręce” to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Muzycznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Weekend z kulturą

Koncerty Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, otwarcie odrestaurowanego kościoła w parku etnograficznym w Kłóbcepremiera w Teatrze Muzycznym, koncert inaugurujący 26 sezon artystyczny Multicameraty, a także spektakle w Operze Nova, Teatrze im. Wilama Horzycy i Pałacu Lubostroń oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

„Na pozór zwykły dom: ktoś krząta się w kuchni, ktoś wyleguje się na kanapie. Ale od chwili, gdy koło samotnej dziewczyny błyśnie srebrzysty promień, nic już nie będzie zwykłe i smutne” – Opera Nova zaprasza w weekend (29 września – 1 października) na balet „Kopciuszek” Sergiusza Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej. Rolę tytułową tańczyć kolejno będą Marta Kurkowska i Eugénie Hecquet a w roli Księcia wystąpią Tomasz Siedlecki i Paweł Nowicki. Więcej na stronie opery.

 

Rok 1974. W Islandii w tajemniczych okolicznościach ginie dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie odnaleziono, a w wyniku budzącego wiele kontrowersji, poszlakowego śledztwa do morderstw przyznaje się sześć młodych osób, które później wielokrotnie odwołują swoje zeznania. Po sensacyjnym procesie sąd wymierza surowe kary, w tym pierwszą w historii sądownictwa islandzkiego karę dożywocia. O tych wydarzeniach opowiada spektakl „Reykjavík ’74” Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat, które będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę (30 września i 1 października) w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy. Więcej na tronie teatru.

 

W niedzielę (1 października) w Pałacu Lubostroń odbędzie się prapremiera spektaklu „Legenda o Stefanie Garczyńskim – powrót poety”, traktująca o przedwcześnie zmarłym romantycznym twórcy, przyjacielu Adama Mickiewicza. Inscenizacja przypomni „Redutę Ordona”, historię dawnych właścicieli Lubostronia  oraz twórczość  Garczyńskiego. Więcej na stronie pałacu.

 

Podczas pierwszego jesiennego (niedziela, 1 października) koncertu w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni zabrzmią najpiękniejsze pieśni polskie oraz arie w wykonaniu tria, które tworzą: Ks. Wojciech Wierzbicki – tenor, Kinga Kriger – mezzosopran, Michał Czaposki – fortepian. W programie koncertu znalazły się utwory wokalne Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Tadeusza Joteyki, Mieczysława Karłowicza, Władysława Żeleńskiego i Michała Czaposkiego. Więcej na stronie ośrodka.

 

Opera Nova, Teatr im. Wilama Horzycy, Pałac Lubostroń i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 września 2017 r.