Aktualności

Nowy sezon w Operze Nova inauguruje „Zemsta nietoperza”, fot. Marek Chełminiak
Nowy sezon w Operze Nova inauguruje „Zemsta nietoperza”, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Najbliższy weekend z kulturze to między innymi wydarzenia odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, koncert „Non Omnis moriar – we mnie jest miejsce spotkania” na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej w podziękowaniu za patronat nad województwem Jana Pawła II, inauguracja sezonu w Operze Nova, festiwal sztuki na billboardach Art Moves, koncert w Teatrze Muzycznym, wystawa w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz spotkania poetyckie w Pałacu w Kobylnikach.

 

Wczoraj (6 września) ruszył nowy sezon artystyczny w Operze Nova. Zainaugurowała go operetka Johanna Straussa „Zemsta nietoperza”, której wspaniała muzyka i wartka akcja sprawiają, że mamy do czynienia z arcydziełem. Kolejne inscenizacje odbędą się dziś, w piątek i niedzielę (7, 8 i 10 września). Więcej na stronie opery

 

W Toruniu po raz 10 odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Art Moves. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Zaangażowanie i odpowiedzialność. Czy każdy z nas może współtworzyć lepszy świat?” W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców sztuki plakatowej z całego świata. Więcej na stronie wydarzenia.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w sobotę (9 września) do swojej nowej tymczasowej siedziby w budynku byłego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim na koncert muzyki fado. Wystąpi Portugalczyk związanym z naszym krajem João de Sousa, który zaśpiewa i zagra na gitarze melancholijne i nostalgiczne utwory rodem z Portugalii. Towarzyszyć mu będzie Dominik Gawroński na trąbce. Więcej na stronie teatru.

 

Dziś (7 września) w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy „Pięć wieków konwisarstwa. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”. Wystawa prezentuje unikalną kolekcję wyrobów cynowych zgromadzoną przez konesera sztuki i dawnego rzemiosła artystycznego, Andrzeja Wójcika. Wystawę będzie można oglądać do 18 marca 2018 r. Więcej na stronie muzeum.

 

W weekend (7-10 września) w Pałacu w Kobylnikach w Gminie Kruszwica odbędą się XXIX Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2017. W programie spotkań m.in., promocja almanachu „W drodze”, na który złożą się wiersze uczestników spotkań, konkursy poetyckie młodzieży i dorosłych, a także koncert zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Więcej na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, organizatora wydarzenia.

 

Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 września 2017 r.