Aktualności

„Roberto Zucco” to ostatnia premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Andrzej Goiński
„Roberto Zucco” to ostatnia premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Andrzej Goiński

Weekend z kulturą

Pierwszy weekend wakacji co roku obfituje w wydarzenia kulturalne. Nie inaczej będzie w ciągu najbliższych kilku dni. Zapraszamy między innymi na inauguracje festiwali Nova Muzyka i Architektura oraz Per Musicam Ad Astra, premierę w Teatrze im. Wilama Horzycy, operowe zakończenie sezonu w Filharmonii Pomorskiej, wernisaż wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i koncert w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

 

Wczoraj (22 czerwca) odbyła się ostatnia premiera sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy – „Roberto Zucco” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Leny Frankiewicz. Spektakl, w konwencji teatru absurdu, opowiada opartą na faktach historię seryjnego mordercy Roberto Succo, który w latach osiemdziesiątych zamordował we Włoszech i Francji siedem osób. W roli tytułowej wystąpi Maciej Raniszewski. Kolejne inscenizacje od piątku do niedzieli oraz w najbliższy wtorek (23-25 i 27 czerwca). Więcej na stronie teatru.

 

W Filharmonii Pomorskiej sezon artystyczny zakończy się w piątek (23 czerwca) galą operową. Fragmenty z oper Verdiego („Moc przeznaczenia”, „Otello”, „Bal maskowy”, „Nabucco”) i Pucciniego („Manon Lescaut”, „Madame Butterfly”, „Tosca”) wykona Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna i soliści Katarzyna Hołysz (sopran) i Tomasz Kuk (tenor). Więcej na stronie filharmonii.

 

W sobotę (24 czerwca) na wernisaż nowej wystawy czasowej „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych” zaprasza Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na ekspozycji, związanej z Rokiem Rzeki Wisły, zaprezentowany będzie temat religijności wodniaków – żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece. Ekspozycja ukazywać będzie kult  świętych patronów, ale też pracę „wodnych ludzi”. Więcej na stronie muzeum.

 

Brzemienia pozytywu i współczesnych cyfrowych organów wysłuchają goście niedzielnego (25 czerwca) w koncertu w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu, organizowanego przez Towarzystwo Bachowskie. Na instrumentach zagrają Marek Toporowski i Irmina Obońska-Toporowska. W programie utwory Bacha, Antionio Solera, Ryszarda Borowskiego i Astora Piazzoli. Więcej na stronie organizatora.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 czerwca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.