Aktualności

Orkiestra Symfoniczna FP, fot. Tymon Markowski
Orkiestra Symfoniczna FP, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Finały 25. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni i festiwalu Przygrywka w Teatrze Muzycznym, rozpoczęcie Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Teatrze im. Wilama Horzycy, 32. Świętojański Festiwal Organowy, Noc Muzeów, a także koncerty bydgoskich filharmoników i Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

Pracowity weekend przed bydgoskimi filharmonikami. W piątek (19 maja) będą towarzyszyć dyplomantom Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: pianistom Aleksandrowi Kistowskiemu i Xu Zi oraz mezzosopranistce Karolinie Makule. W programie koncertu utwory Mozarta, Donizettiego i Rachmaninowa. W sobotę (20 maja) zainaugurują festiwal Jaworskie Koncerty Pokoju, który odbywa się w XVII wiecznym Kościele Pokoju w Jaworze (województwo dolnośląskie), wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W programie Schubert, Haydn i Mendelssohn. Podczas obu koncertów za pulpitem dyrygenckim stanie Jakub Chrenowicz. Więcej informacji na stronie Filharmonii Pomorskiej, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Koncert inauguracyjny 32. Świętojańskiego Festiwalu Organowego odbędzie się w sobotę (20 maja) w katedrze świętych Janów w Toruniu. Na organach zagra Radosław Marzec, towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie kompozycje Liszta, Bacha i Poulenca. Festiwal to dziewięć koncertów, które będą odbywać się w toruńskich kościołach do 25 czerwca. Więcej na stronie organizatora, Diecezji Toruńskiej.

 

W niedzielę (21 maja) na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbędzie się XVII Wojewódzki  Przegląd Zespołów Ludowych połączony z pokazem i degustacją potraw regionalnych. Podczas wydarzenia zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z województwa oraz zespoły ludowe biorące udział w przeglądzie konkursowym. Dla widzów przygotowano także zawody sportowe związane z rolnictwem i rycerstwem oraz koncert zespołu Własny Port.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 maja 2017 r.