Aktualności

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi młoda pianistyka Maria Zdziebkowska, fot. materiały ośrodka
W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi młoda pianistyka Maria Zdziebkowska, fot. materiały ośrodka

Weekend z kulturą

Najbliższy weekend z kultura upłynie pod znakiem muzyki i sztuk wizualnych. Zapraszamy na koncerty do Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu oraz Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, a także na wernisaże wystaw w Galerii Wozownia i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w niedzielę (9 kwietnia) na recital Kuby Blokesza, artysty tworzącego muzykę z pogranicza nurtów piosenki autorskiej i poetyckiej. Na scenie przy ulicy Żeglarskiej zaprezentuje muzyczną opowieść o człowieku, strachu, pięknie, szaleństwie, opisaną piórem poetów ukraińskich (m. in. Jurij Andruchowycz), czeskich (m. in. Jaromir Nohavica) i polskich (m. in. Edward Stachura), a także w swoich autorskich tekstach i kompozycjach. Więcej na stronie teatru.

 

Piątek (7 kwietnia) upłynie w Galerii Wozownia pod znakiem dwóch wystaw: „Człekopejzaż” Ewy Kuryluk oraz „Re:Discovery” Sarah Zacharek. Na pierwszej wystawie pokazany zostanie zbiór wczesnych prac na papierze artystki z lat 1959–1975, wiele z nich po raz pierwszy w Polsce. Na drugiej zobaczymy fotograficzny zapis podróży, którą brytyjska artystka odbyła śladami swojego ojca. Więcej na stronie galerii.

 

„Szafarska scena młodych” to cykl koncertów w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni uczniów szkół muzycznych z całego kraju. Tym razem swoje umiejętności zaprezentuje pianistka Maria Zdziebkowska, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych. W programie sobotniego (8 kwietnia) koncertu znalazły się „Preludium i fuga H-dur Jana Sebastiana Bacha, „Sonata d-moll” Ludwiga van Beethovena, „Igraszki wody” Maurice’a Ravela i „Ballada g-moll” Chopina. Więcej na stronie ośrodka.

 

Makatka to tkanina dekoracyjna wieszana głównie w kuchniach dla ozdoby. Swoją kolekcję kilkuset makatek, pochodzących z całej Europy, podczas wystawy „gdzie miłość i zgoda…, czyli makatka prawdę ci powie” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, zaprezentuje Elżbieta Piskorz-Branekova. Wernisaż w piątek (7 kwietnia). Wstęp wolny. Więcej na stronie KPCK.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 kwietnia 2017 r.