Aktualności

„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Koncert Konstantego Andrzeja Kulki w Filharmonii Pomorskiej, premiera w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym, balet „Dziadek do orzechów” w Operze Nova, wystawa w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka oraz potańcówka z kapelką ludową w Muzeum Etnograficznym w Toruniu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą

 

Teatr Muzyczny zaprasza w sobotę (18 lutego) na swoją pierwszą tegoroczną premierę – spektakl dla małych dzieci „Afrykańska przygoda”. Jest to opowieść o podróży do egzotycznej krainy, o której śni główny bohater Jacuś. Historia opowiadania jest bez słów – językiem gestów, muzyki i światła. Przez to fabuła jest całkowicie zrozumiała nawet dla najmłodszych widzów, a  częste zmiany kolorowej scenografii i pojawiający się kolejni bohaterowie przykują uwagę maluchów. Więcej na stronie teatru.

 

Na ostatnie (od piątku do niedzieli, 17-19 lutego) w tym sezonie artystycznym inscenizacje baletu „Dziadka do orzechów” z muzyką Czajkowskiego oraz librettem Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego zaprasza Opera Nova. Choreografię do spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. W partii Klary wystąpią Marta Kurkowska i Natalia Ścibak, zaś w roli Dziadka do orzechów/Księcia zaprezentują się Paweł Nowicki i Tomasz Siedlecki. Więcej na stronie opery.

 

Pejzaż miejski to popularny motyw twórczości plastycznej nie tylko artystów profesjonalnych. Jak dowodzi tego wystawa „Miasto moje a w nim”, która będzie prezentowana od piątku (17 lutego) w filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka  w Toruniu przy ulicy Kościuszki, często stanowi on inspirujący temat także w pracach dzieci i młodzieży z różnych stron świata. Starannie wybrane z archiwum placówki wizerunki miast prezentują cały wachlarz najrozmaitszych sposobów przedstawiania tego tematu. Więcej na stronie galerii.

 

W sobotę (18 lutego) Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na potańcówkę karnawałową z kapelą Zawołany Skład Weselny. W repertuarze kapeli złożonej z uczniów wiejskich muzykantów znajdują się melodyjne radomskie mazurki, skoczne polki i oberki, od których kręci się w głowie, a także przejęte z miasta powojenne tęskne walczyki, tanga i fokstroty. Więcej na stronie muzeum.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Opera Nova, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2017 r.