Aktualności

Benefis Ireny Santor zostanie wyemitowany 17 grudnia na antenie telewizji Polsat fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP
Benefis Ireny Santor zostanie wyemitowany 17 grudnia na antenie telewizji Polsat fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Weekend z kulturą

Benefis Ireny Santor „Tych lat nie odda nikt” zostanie wyemitowany w niedzielę (17 grudnia) na antenie telewizji Polsat. Koncert został zarejestrowany w kwietniu w Teatrze im. Wilama Horzycy. Wydarzenie uświetniło uroczystość nadania artystce tytułu Honorowej Obywatelki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „Układ splątany. Kopernik i inni”

 

Irena Santor, urodzona w Papowie Biskupim (powiat chełmiński), odebrała ten tytuł z rąk marszałka Piotra Całbeckiego 26 kwietnia 2023 roku. Tego samego dnia w toruńskim teatrze odbył się benefis wokalistki. Gospodarzem gali był Artur Andrus. Obok Ireny Santor wystąpili: Krzysztof Cugowski, Grupa MoCarta, Katarzyna Groniec, Krzysztof Iwaneczko, Włodzimierz Korcz, Maciej Kubiczek, Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Tomasz Organek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Zoja Syguda, Małgorzata Walewska i Krzysztof Iwaneczko. Wydarzenie wyreżyserował Konrad Smuga, a kierownikiem muzycznym był Krzysztof Herdzin. Materiał zostanie wyemitowany o 20.

 

 

Zobacz też Honorowa Obywatelka Irena Santor

 

W Teatrze Muzycznym w Toruniu 15 grudnia wystąpi inna gwiazda polskiej sceny rozrywkowej Hanna Banaszak. Jej koncert odbędzie się w ramach cyklu „Jazz w pałacu”. Artystka znana jest słuchaczom z takich utworów jak „W moim magicznym domu”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, „Ja dla pana czasu nie mam”. Koncert odbędzie się o 19.

 

W instytucjach kulturalnych samorządu wojewódzkiego czuć już klimat świat. Filharmonia Pomorska w piątek (15 grudnia) organizuje koncert kolęd, podczas którego na estradzie wspólnie zaśpiewają cztery bydgoskie chóry dziecięce (Chór Rubinki z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Mała Formacja Chóralna, Chór z Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy, Chór Unisono ze Szkoły Podstawowej w Brzozie) wraz z sopranistką Joanną Nawrot. Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. W programie koncertu znajdą się tradycyjne polskie kolędy w aranżacjach Krzysztofa Herdzina i Adama Lemańczyka. Wydarzenie rozpocznie się o 19.

 

Pałac Lubostroń w niedzielę (17 grudnia) zaprasza na kilka wydarzeń muzycznych. O 11 odbędzie się koncert dla najmłodszych „Pałac dzieciom”. To wydarzenie organizowane jest wspólnie z Filharmonią Pomorską. O 12.30 rozpocznie się spotkanie dla dzieci „Kto zawładnie pałacem w Lubostroniu”. O 17 dorośli będą mogli wziąć udział w koncercie kolęd i pastorałek.  Wystąpią sopranistka Katarzyna Nowak-Stańczyk i studentki klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na fortepianie zagra Tomasz Gumiela.

 

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Opera „NOVA” w Bydgoszczy

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Pałac Lubostroń w Lubostroniu

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 grudnia 2023 r.