Aktualności

W Ośrodki Chopinowskim w Szafarni publiczność usłyszy utwory z repertuaru Mieczysława Fogga fot. Daniel Pach dla UMWKP
W Ośrodki Chopinowskim w Szafarni publiczność usłyszy utwory z repertuaru Mieczysława Fogga fot. Daniel Pach dla UMWKP

Weekend z kulturą

„Tak piękną mamy jesień, miłą, cichą i pogodną. Spójrz, jak babiego lata płynie srebrna nić” – tak śpiewał Mieczysław Fogg w piosence „Pierwszy siwy włos”. Babiego lata już nie ma, ale o miłą jesień w najbliższy weekend zadbają instytucje kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nazwisko znanego wokalisty pojawiło się nieprzypadkowo. Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert „Mieczysław Fogg – Powróćmy jak za dawnych lat”, podczas którego publiczność będzie mogła usłyszeć szlagiery wykonywane przez tego popularnego artystę. Mieczysława Fogga uznawano za mistrza sentymentalnej piosenki. Był znany w całym kraju jako legendarny artysta dawnych kabaretów warszawskich i teatrów rewiowych. Jego głos można usłyszeć w takich piosenkach jak „To ostatnia niedziela”, „Mały biały domek”, „Pieśń o mace” czy „Tango milonga”.

 

Utwory Mieczysława Fogga w Szafarni zaśpiewa Jacek Pysiak. Towarzyszyć mu będą Leszek Miliński na fortepianie i Krzysztof Sypek na kontrabasie. Koncert odbędzie się w sobotę, 25 listopada o 17. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury oraz Publiczną Szkołę Muzyczną I stopnia w Kowalewie Pomorskim.

 

W piątek 24 listopada w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Chóru Astrolabium, które wykonają kompozycję Martína Palmieriego „Misa a Buenos Aires”. Koncert rozpocznie się o 19.

 

Toruński Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza osoby dorosłe na warsztaty rozgrzewające, podczas których będzie można zadbać o ciało i umysł. „Będziemy balansować między ćwiczeniami relaksacyjnymi a ćwiczeniami pobudzającymi do aktywności ruchowej. Pogłębimy świadomość ciała wykorzystując teatralne metody pracy z aktorem przy nastrojowych dźwiękach walca Waldemara Kazaneckiego z >>Nocy i dni<<” – informuje teatr. Warsztaty, które odbędą się 25 listopada, poprowadzi aktorka Matylda Podfilipska. Na zajęcia obowiązują zapisy: e-mail: edukacja@teatr.torun.pl, telefon/SMS 605 034 199.

 

Tego samego dnia (25 listopada) Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu organizuje pierwszą edycję Festiwalu Zapomnianych Kultur pod hasłem „Fajans_storie”. „Opowiadamy niezwykłą historię i >>herstorię<< włocławskiego fajansu z perspektywy zwykłych osób” – zaprasza ośrodek. W programie m.in. warsztaty, premiera filmu dokumentalnego, fajansowej mozaiki, spotkania autorskie, interaktywna wystawa oraz czytanie performatywne, a także impreza taneczna. Festiwal odbędzie się w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Początek o 14.

 

„Bajki symfonicznie – multimedialny koncert dla dzieci”, to kolejna propozycja Filharmonii Pomorskiej. „Zapraszamy na wyjątkowy wieczór, który przeniesie wszystkich słuchaczy w świat niezapomnianych bajek. Podczas trwania koncertu na ekranie wyświetlone zostaną piękne animacje, które odzwierciedlą ich fabułę. Na estradzie wystąpią aktorzy, którzy wcielą się w bajkowe postacie. Te wszystkie elementy, wspaniale współgrając z muzyką, stworzą jednolitą opowieść, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych” – w ten sposób bydgoska filharmonia zachęca do skorzystania z jej oferty. W repertuarze bajki w opracowaniu symfonicznym: „Jaś i Małgosia” i „Stoliczku nakryj się”.  Wydarzenie odbędzie się 26 listopada o 17.

Pałac Lubostroń organizuje koncert andrzejkowy. Na wieczór 26 listopada instytucja zaplanowała kilka atrakcji. W sali rotundowej wystąpią: Agnieszka Piass (sopran), Bartłomiej Tomaka (bas), Michał Kuzimski (fortepian) oraz studenci klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Muzycy wykonają utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Feliksa Mendelssohna, Gioacchino Rossiniego i Henryka Warsa. Po koncercie nastąpi uroczyste zakończenie wystawy prac szubińskiego plastyka Macieja Jelińskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Tę część wydarzenia uświetni koncert formacji „Crashfork” ze Żnina. Andrzejki w Pałacu Lubostroń rozpoczną się o 17.

 

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki wachlarz atrakcji kulturalnych…

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 listopada 2023 r.