Aktualności

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

Weekend z kulturą

Ukraiński dramat trwa, w najbliższy weekend Rudolf Tiersch stanie za pulpitem dyrygenckim podczas koncertu poświęconego pamięci ofiar wojny, nawiązującego do motywu Męki Pańskiej. Marszałkowskie jednostki kultury zapraszają na organizowane przez siebie wydarzenia weekendowe.

 

FIilhamoniia Pomorska w najbliższy piątek (10 marca) zaprasza na koncert „Poległym w obronie Ukrainy”. Pod batutą Rudolfa Tierscha Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Singakademie Frankfurt oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykonają „Stabat Mater” Antoniana Dvořáka. Jako soliści wystąpią Martina Rüping (sopran), Annika Schlicht (alt), Benjamin Bruns (tenor) oraz Thomas Herberich (bas). Koncert powtórzony zostanie w niedzielę (12 marca) we Frankfurcie i 2 kwietnia w Rzeszowie w ramach wspólnej trasy z zaprzyjaźnionym Chórem Singakademie Frankfurt. W tym roku do zespołów dołączy również Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Więcej informacji na stronie

 

„Faust” Gounoda oparty luźno na dramacie Goethego na deskach Opery Nova zostanie przedstawiony w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę (10 – 12 marca). Wyreżyserowany przez Pawła Szkotaka, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka zainagurował ubiegłoroczny Bydgoski Festiwal Operowy. W sobotę (11 marca) w rolę Mefistofelesa wcieli się solista – Jacek Greszta, który świętować będzie 30 lat pracy artystycznej na bydgoskiej scenie operowej.

 

Bilety dostępne na stronie

 

W sali kameralnej CKK Jordanki w niedzielę (12 marca) Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny przedstawi musical  „Pan Kleks: Powrót”. To pełna ciepła, ale trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, rodzinie, a przede wszystkim o mocy  wyobraźni. Musical Teatru Muzycznego pokazuje losy Adama Niezgódki, niemal trzydzieści lat po wydarzeniach opisanych w „Akademii Pana Kleksa”.

 

Więcej informacji na stronie

 

Na deskach Teatru im Wilama Horzycy w Toruniu, w piątek, sobotę i niedzielę (10.12 marca), „Cud” Larsa Albauma i Dietmara Jacobsa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.  Na skutek działania siły wyższej bohaterowie zamieniają się ciałami. Nieporozumienia i niesnaski zdanych na siebie ludzi doprowadzają do niezwykłej sytuacji – „cudu andaluzyjskiego”. 

 

Szczegóły na stronie teatru.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na kolejne z cyklu wydarzenie „Czy ten koncert to nie u Was?”. Indie-popowy duet SMÜGY tworzący otulającą atmosferę z nowoczesną elektroniką, zagra w piątek (10 marca).

 

Szczegóły na stronie

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza w piątek (10 marca) na wernisaż wystawy Wyczółkowski odnaleziony. Na ekspozycji zaprezentowane będą dzieła Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Krakowskim zbiorom towarzyszy portret Krakowianki z kolekcji Muzeum we Włocławku.

 

Szczegółowe informacje na stronie

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 marca 2023 r.