Aktualności

Wiśniowy sad, Teatr im. Wilama Horzycy, fot. W. Szabelski
Wiśniowy sad, Teatr im. Wilama Horzycy, fot. W. Szabelski

Spektakle, koncerty i inne atrakcje na weekend

Ofertę kulturalną na najbliższy weekend zdominują imprezy, koncerty i licytacje w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na deskach marszałkowskich instytucji kultury cieszące się popularnością spektakle oraz niespodzianka. W Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu w sobotę (28 stycznia) wydarzenie, którego nie da się przewidzieć, ani zaplanować.

 

„Impro – Musical – Teatr” w Teatrze Muzycznym podczas którego aktorzy zagrają bez scenariusza, reżysera i wstępnej fabuły, za to przy dużym udziale publiczności – bez wątpienia będzie atrakcją tego weekendu. Z improwizowanym musicalem wystąpi grupa Musi Call, zaś formę teatralną zaprezentuje Szabłonka. Tym razem to, jak będzie wyglądało przedstawienie, zależy tylko od sugestii widzów i tego, jak tę historię rozwiną improwizatorzy.

 

Szczegóły na stronie teatru

 

W Operze Nova w piątek, sobotę i niedzielę (27, 28 i 29 stycznia) spektakl „Sen nocy letniej”, balet do romantycznej muzyki Feliksa Mendelssohna, inspirowany komedią Shakespeare’aUtwór, zaliczany do najpopularniejszych dzieł angielskiego dramaturga opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i Heleny, króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii. Podobnie jak w literackim pierwowzorze, w balecie nie brakuje melancholii oraz momentów czysto komediowych.

 

Więcej na stronie opery

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na „Wiśniowy sad”, spektakl wyreżyserowany przez Łukasza Kosa na podstawie przekładu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Dwanaścioro aktorów w strojach z epoki przeniesie nas do wnętrza starego dworu. Możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz nietradycyjny układ widowni sprawiają, że widzowie mogą jeszcze bardziej zanurzyć się w świat bohaterów ostatniej sztuki teatralnej Antoniego Czechowa. W repertuarze także „Testament Marii” – spektakl o ewangelii opowiedzianej z kobiecej perspektywy oraz „Pięć róż dla Jennifer”, czarna komedia napisana lekko i zabawnie, o poszukiwaniu przez człowieka własnej tożsamości.

 

Muzeum Historii Włocławka w piątek (27 stycznia) zaprasza miłośników dziejów na pierwsze z serii dziesięciu spotkań przygotowanych z okazji swojego jubileuszu 50-lecia. Podczas spotkań specjaliści prezentować będą pięć wybranych artefaktów ze zbiorów muzeum, które stanowią istotne świadectwo kultury materialnej Włocławka i regionu.

 

Więcej informacji na stronie

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 stycznia 2023 r.