Aktualności

Próba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek Szabelski
Próba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek Szabelski

Weekend z kulturą

Ku końcowi zbliża się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Ponadto w marszałkowskich instytucjach kultury w najbliższy weekend długo wyczekiwane premiery oraz koncert laureatów konkursu im. Paderewskiego. Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych na „Karnawał zwierząt”, miłośnicy literatury Antoniego Czechowa znajdą coś dla siebie w toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy.

 

„Wiśniowy sad” w reżyserii Łukasza Kosa, na podstawie przekładu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, po raz pierwszy przedstawiony zostanie na deskach toruńskiego teatru Wilama Horzycy w najbliższą niedzielę (20 listopada). Dwunastu aktorów w strojach z epoki przeniesie nas do wnętrza starego dworu. Możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz nietradycyjny układ widowni spowodują, że widzowie będą mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w świat bohaterów ostatniej sztuki teatralnej Antoniego Czechowa z przełomu XIX i XX wieku.

Więcej szczegółów na stronie teatru.

 

Salę kameralną Opery Nova zdominują zwierzęce akcenty. W sobotę (19 listopada) scena opery przeistoczy się w arenę cyrkową prowadzoną przez despotycznego dyrektora Skamielinę, który przemienił ludzi w stwory podobne do zwierząt. „Karnawał zwierząt” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej to propozycja dla dzieci wprowadzająca w świat muzyki. Opera Nova proponuje wszystkim maluchom przybycie na spektakl w strojach, maskach lub „zwierzęcych” makijażach.

Szczegółowe informacje na stronie opery.

 

Filmy fabularne, dokumentalne i wideoklipy, dyskusje na temat przyszłości sztuki filmowej, prezentacje, warsztaty i spotkania – to wydarzenia festiwalowe „Camerimage”, w których nadal można uczestniczyć. Filmowym atrakcjom towarzyszy wystawa „Tumult w malarstwie lat 1979–1985 / Made in Cologne. Mülheimer Freiheit” oraz „Ryszard Horowitz Fotokompozycje 1993–2022”.

Zobacz też Camerimage po raz trzydziesy.

 

Dobiega końca XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. W sobotę późnym wieczorem (19 listopada) poznamy zwycięzcę jednego z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych. Pod batutą Jakuba Chrenowicza w niedzielę (20 listopada) swoje umiejętności, podczas koncertu galowego w Filharmonii Pomorskiej, zaprezentują laureaci. W zmaganiach finałowych Polskę reprezentuje dwóch młodych pianistów Mateusz Krzyżowski i Piotr Pawlak.

Zobacz też Konkurs pianistyczny im. Paderewskiego

 

Czytaj także: Wernisaż wystawy „smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 listopada 2022 r.

 

Próba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek SzabelskiPróba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek SzabelskiPróba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek SzabelskiPróba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek SzabelskiPróba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek SzabelskiAfisz - Karnawał zwierząt. Opera Nova 2022