Aktualności

Backstage opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany, fot. Opera Nova w Bydgoszczy
Backstage opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany, fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Weekend z kulturą

Bydgoski Festiwal Operowy dobiega końca. W najbliższy weekend Opera Nova zaprasza na zaskakujący finał festiwalu. Wystąpią artyści Štatnej Opery ze słowackiej Banskiej Bystrzycy ze „Sprzedaną narzeczoną”. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają również na muzyczne warsztaty i koncerty.

 

„Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany zaledwie kilka dni temu miała swoją premierę w Banskiej Bystrzycy. Spektakl wyreżyserowany jest przez Zuzanę Fischer, przedstawicielkę najmłodszego pokolenia słowackich reżyserów. „Sprzedana narzeczona” to dzieło zabawne i pełne uroku.

 

– Jest o sile miłości, ale też o niecierpliwości i wytrwałości. Chodzi o gorące umysły i serca, które czasami najpierw działają, a myślą później. Tak jak my… Ta różnorodność postaci może sprawić, że widz rozpozna w jednej z nich siebie i (miejmy nadzieję) uśmiechnie się – mówi Zuzana Fisher.

Dyryguje Oldrich Husak.

 

Szczegóły na stronie opery

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy w piątkowy wieczór (21 października) zaprasza na koncert Konstanty Andrzej Kulka. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tomasza Bugaja wykona „Rapsodię litewską” Mieczysława Karłowicza, „V koncert smyczkowy” Feliksa Janiewicza oraz „IV Symfonię d-moll” Roberta Schumanna. Partie solowe zagra wirtuoz skrzypiec – Konstanty Andrzej Kulka. Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy pamiątek po maestro Zbigniewie Chwedczuku wieloletnim kierowniku i dyrygencie Orkiestry Filharmonii Pomorskiej, który w tym roku kończyłby 101. lat. Odbędzie się także spotkanie okolicznościowe, które poprowadzi Urszula Guźlecka.

 

Więcej informacji na stronie filharmonii

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zachęca do udziału w rodzinnych zajęciach muzycznych i koncertach. W sobotę (21 października) odbędą się przeznaczone dla dzieci 8-14 lat warsztaty Krzysztofa Topolskiego „Słuchanie światła”. Zwieńczeniem będzie koncert solowy Krzysztofa Topolskiego. Niedziela w teatrze również rysuje się muzycznie. 23 października wystąpi nowo powstały zespół Nanga wykonujący eklektyczną muzykę, w której wyraźnie słyszalne są wpływy elektroniki, ambientu i reagge.

 

Program wydarzeń na stronie teatru

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 października 2022 r.