Aktualności

Madama Butterfly, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski
Madama Butterfly, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Międzynarodowy Konkurs dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Festiwal Teatralny Kontakt, koncerty i warsztaty to tylko niektóre propozycje na weekend. Marszałek Piotr Całbecki z okazji zbliżającego się Dnia Matki zaprasza na wyjątkowy koncert. Nasze instytucje kultury po raz kolejny nie zawiodą melomanów i miłośników teatru, a wspomnienia z obcowania ze sztuką, które gwarantują, zostaną z nami co najmniej do kolejnego tygodnia!

 

W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni do 22 maja odbywa się 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.  W niedzielę (22 maja) zapraszamy na wieńczący zmagania konkursowe koncert laureatów. Zobacz też.

 

W nadchodzący weekend rozpoczyna się organizowany przez Teatr im. Wilama Horzycy Międzynarodowy Festiwal Kontakt. Tegoroczna edycja planowana jest w dwóch terminach. W dniach 21–27 maja 2022 zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle (ze Szwajcarii, Rumunii, Czech i Litwy), prapremierowy spektakl stworzony przez ukraińskie artystki oraz spektakl gospodarzy. W drugim terminie odbędzie się dyskusja połączona z uroczystym nadaniem Scenie na Zapleczu imienia Krystyny Meissner. Festiwal zainauguruje spektakl Pieśni bez słówZobacz też.

 

Melomanów w najbliższy piątek (20 maja) Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy kusi koncertem Pod mistrzowską batutą. Na repertuar składają się dzieła Mozarta i Beethovena. Pod batutą Juozasa Domarkasa orkiestra bydgoskiej filharmonii wykona takie utwory jak: Uwertura do opery „Czarodziejski flet”, II Koncert skrzypcowy D-dur KV211, VII Symfonia A-dur op. 92. Szczegóły na stronie.

 

Opera Nova w Bydgoszczy przez cały weekend wystawia na swoich deskach kultową Madama Butterfly, pierwszą z oper Pucciniego, której akcja rozgrywa się w egzotycznym środowisku. Bilety dostępne na stronie.

 

Spektakl „Mężczyźni o kobietach” to rodzaj sympatycznej rozprawy na temat kobiety w jej przeróżnych odsłonach i rozmaitych życiowych sytuacjach. Na przedstawienie zapraszamy w piątek i sobotę (20 i 21 maja) do Teatru Muzycznego w Toruniu. Bilety można kupić na stronie.

 

W ramach cyklicznych spotkań z historią u Hoffmana, w piątek (20 maja) „Skarby kultury ludowej w Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia PiK”. Posłuchamy fragmentów nagrań archiwalnych, prześledzimy sposoby ich rejestracji, kontakty radia z artystami ludowymi oraz przedstawimy sylwetki najważniejszych autorów audycji folklorystycznych: Anny Jachniny, Pawła Billerta i Andrzeja Krystka. W trakcie spotkania planowany jest także multimedialny wykład. Szczegóły na stronie.

 

Najmłodszych, w sobotę (21 maja), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, zaprasza na warsztaty umuzykalniające „Hulanki i swawole”. Zapisy potrwają do 19 maja włącznie. Informacje na stronie. WOAK oferuje także zajęcia dla nieco starszych dzieci, w wieku 7-11 lat. „Łapacze dźwięków” to cykliczne spotkania, podczas których wspólnie tworzymy spontaniczną orkiestrę instrumentów znanych i nieznanych. Będziemy podróżować po różnych stylach i gatunkach muzycznych, poznamy kolejne obszary wielkiego terytorium, jakim jest muzyka. Szczegóły na stronie.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 maja 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 maja 2022 r.