Aktualności

Etnoigraszki, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Etnoigraszki, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Weekend z kulturą

Recitale i koncerty dla miłośników muzyki, imprezy dla rodzin z dziećmi, spektakle i konkursy – to tylko niektóre wydarzenia z bogatej oferty kulturalnej marszałkowskich instytucji kultury na najbliższy weekend. Ponadto zachęcamy do wysłuchania nagrania wykonania „Melodii” M. Skoryka w wykonaniu 28 orkiestr i filharmonii na znak solidarności z Ukrainą. 

 

Wszystkich melomanów zapraszamy w sobotę (7 maja) do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. O godzinie 17:00 na szafarskiej scenie ze swoim recitalem wystąpi Yiming Sun – młoda pianistka z Chin, obecnie uczennica w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka wielu nagród międzynarodowych wykona kompozycje Fryderyka Chopina. Bilety i informacje na stronie Ośrodka Chopinowskiego.

 

Przyjemnych muzycznych doznań może dostarczyć także wysłuchanie nagrania „Melodii” Myroslava Skoryka. 28 polskich i zagranicznych filharmonii i orkiestr wykonało na znak wsparcia dla walczącej Ukrainy piękny, wzruszający utwór. To pomysł Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, który szybko podchwyciły orkiestry mające swe reprezentacje w Zrzeszeniu Filharmonii Polskich. Wykonywały „Melodię” podczas koncertów na przełomie marca i kwietnia. Zmontowane koncerty można oglądać w serwisie YouTube.

 

Najbliższą niedzielę (8 maja) można spędzić w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. „Etnoigraszki: Zwierzaki z naszej paki” to kolejna odsłona imprezy dla rodzin z dziećmi. Nie zabraknie wspólnego muzykowania i zabawy z ruchem oraz śpiewem na bazie wiejskiego folkloru dziecięcego. Szczegóły na stronie muzeum.

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Once”. To pełna wrażliwości historia, uzupełniona niezwykłymi piosenkami. Szczegóły na stronie Teatru.

 

Opera Nova w Bydgoszczy w najbliższy piątek i sobotę (6 i 7 maja) zaprasza na niemiecką operę w dwóch aktach „Czarodziejski Flet”. Więcej na stronie Opery.

 

W roku 2022 Katedra Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK już po raz 10 organizuje Międzynarodową Wystawę Rysunku Studenckiego „Rysować”. W tym roku do konkursu wpłynęło 340 zgłoszeń, z czego jury wybrało 90 prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Swoich reprezentantów będą miały na niej 24 uczelnie artystyczne z Polski i zagranicy. Prace można oglądać od 6 do 29 maja. Informacje na stronie Wozowni.

 

W najbliższy piątek ( 6 maja) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się koncert premierowy płyty ,,samotności” zespołu sskjegg. Wstęp wolny, więcej informacji na stronie biblioteki.

 

7 maja na Scenie na Zapleczu toruńskiego Teatru Horzycy odbędzie się premiera spektaklu “Ćwiczenia stylistyczne”. Spektakl w reżyserii Evy Rysovej to hołd dla wyobraźni i różnorodności. Scenariusz opiera się na kultowych we Francji „Ćwiczeniach stylistycznych” Raymonda Queneau, czyli eksperymencie literackim, który inspiruje twórców na całym świecie. Szczegóły na stronie teatru. Natomiast 8 maja na deskach teatru „Noce i Dnie, czyli między życiem a śmiercią”. Wszystkich fanów teatru zachęcamy do śledzenia repertuaru, ponieważ bilety szybko się wyprzedają.

 

Po dwuletniej przerwie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w XXXIX Plenerze malarskim z cyklu Włocławek w malarstwie i rysunku pt. „Ujście Zgłowiączki”, który odbędzie się w niedzielę (8 maja). Szczegóły na stronie.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza do udziału w warsztatach i konkursach z nagrodami. Podczas każdego z zajęć „Spotkania z głosem” uczestnicy będą doskonalić umiejętność naturalnej i skutecznej komunikacji poprzez ćwiczenia wspomagające sprawność artykulacyjną i usprawnić opowiadanie historii. Zajęcia filmowe „Miniatura” są adresowane do wszystkich pasjonatów kina, którzy myślą o samodzielnej realizacji filmów. Pierwsze spotkanie 5 maja. Udział jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy. Również w piątek (6 maja) dorośli i młodzież mogą wziąć udział w cyklicznych warsztatach muzycznych „Przetwórnia dźwięków”. Ponadto WOAK zachęca do udziału w konkursach: fotograficznym w ramach festiwalu KATAR oraz recytatorskim. Zgłoszenia do końca tygodnia. Więcej informacji na stronie ośrodka.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 maja 2022 r.