Aktualności

Musical Bulwar Zachodzącego Słońca, fot. Piotr Manasterski
Musical Bulwar Zachodzącego Słońca, fot. Piotr Manasterski

Weekend z kulturą

Wielkopostne rozważania muzyczne, wielkanocna wystawa prac plastycznych, a także musical czy zwiedzanie muzeum z aktorami. Kujawsko-pomorskie instytucje kultury przygotowały na zbliżający się weekend interesujące wydarzenia, do których wzięcia udziału serdecznie zapraszamy.

 

W piątek (8 marca) w bydgoskiej Filharmonii zabrzmi średniowieczna sekwencja „Stabat Mater” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod batutą Mirosława Błaszczyka. Sobotni poranek (9 marca) to okazja do spędzenia czasu z dziećmi i wysłuchania programów muzycznych przygotowanych specjalnie dla najmłodszych: Od brzuszka do uszka maluszka i Akademia Wiolimisia. Niedzielne popołudnie (10 marca) to okazja na powrót do rozważań religijnych podczas koncertu „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”  w wykonaniu kameralistów orkiestry Capella Bydgostiensis. Bilety oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie Filharmonii.

 

Najlepszy musical Andrew Lloyda Webbera na scenie Opery Nova. Spektakl pod kierownictwem Krzysztofa Herdzina i reżyserią Jacka Mikołajczyka jest grany codziennie, aż do niedzieli. Bilety wciąż są dostępne.

 

Dowcipny musical Machiavelli ponownie w toruńskiej realizacji. Teatr Muzyczny zaprasza w piątek i sobotę o godzinie 19. Bilety i informacje na stronie Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.

 

W sobotę, (9 kwietnia) w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbędzie się 21. spotkanie z cyklu „Muzyka w Muzeum”. Główną częścią wydarzenia „Chopin, Schubert i…?” będzie recital fortepianowy dr Jacka Szczepańskiego. Zapowiedź w witrynie włocławskiego Muzeum.

 

Weekendowe atrakcje przygotowało także Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W sobotę 9 kwietnia zapraszamy na zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego wraz z Teatrem Humoreska. Skansen można również zwiedzić z muzealnym przewodnikiem. Również w sobotę startują dwudniowe warsztaty, podczas których poznają techniki śpiewu archaicznego i pieśni ukraińskie różnych regionów. Poprowadzi je Jewhen Jefremow – etnomuzykolog, profesor Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie, kierownik legendarnego kijowskiego zespołu Drewo. Godziny wydarzeń i zapisy publikuje Muzeum na swojej stronie.

 

Warsztaty świąteczne organizowane przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to kolejna propozycja na spędzenie czasu poza domem w sobotę. Ponadto wciąż można oglądać prace w ramach wystawy „Na ryby”. W filii Galerii przy ulicy Kościuszki do 26 kwietnia prezentowane są dzieła młodych twórców są w większości inspirowane naturą, ale pojawiają się również bardziej abstrakcyjne interpretacje tematu.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na piątkowe spotkanie autorskie z Michałem Jankowskim, autorem książki pt. ,,Ginące miejsca kujawsko-pomorskie”. Album jest podróżą po miejscach niegdyś zapomnianych, a obecnie wciąż nieodkrytych, opuszczonych i często zrujnowanych. Wstęp wolny.

 

W sobotę, 9 kwietnia, o godzinie 12.30 Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach. W czasie oprowadzania przyjrzymy się m.in. wystawie „Lapsus” Sophii Pompéry, a o dwóch pozostałych wystawach, które prezentowane są aktualnie w Wozowni – „Miejsce w czasie” oraz „Czarne myśli, złe rozdanie” – opowiedzą osobiście ich autorzy. Wstęp wolny.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza w piątek i sobotę najmłodszych i ich opiekunów na zajęcia kreatywne z animatorami, pedagogami i muzykami. Więcej informacji na stronie WOAK.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Galeria Sztuki Wozownia oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 kwietnia 2022 r.