Aktualności

Warsztaty siala baba mak, muzeum etnograficzne, fot. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Weekend z kulturą

Dziś (18 marca) odbędzie się „Koncert dla Ukrainy” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, z którego wpływy przekazane zostaną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zobacz też Filharmonicy Ukrainie. Również pozostałe marszałkowskie instytucje kultury włączają się w pomoc narodowi ukraińskiemu.

 

W trakcie najbliższych spektakli, Opera Nova rozpoczyna zbiórkę artykułów szkolnych i plastycznych, które przekaże dzieciom z Ukrainy przebywającym w Bydgoszczy. W sobotę i niedzielę (19 i 20 marca) w repertuarze opery balet „Coppelia”. Spektakl z uniwersalnym przesłaniem i urzekającą muzyką w tle. Szczegóły na stronie.

 

Na wspólne rodzinne śniadanie i warsztaty, w niedzielę (20 marca), zaprasza Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Wejściówka – teatralna kawiarnia przygotuje bufet śniadaniowy. Dla dzieci przewidziano szereg zabaw sensorycznych inspirowanych początkiem wiosny. Wspólnie zrobimy także pachnące i kolorowe kule do kąpieli.  Bilety można kupić na stronie teatru.

 

Także w niedzielę (20 marca) na deskach teatru Horzycy możemy zobaczyć „Pięć róż dla Jennifer”. Czarna komedia napisana lekko i zabawnie, o poszukiwaniu przez człowieka własnej tożsamości. Więcej szczegółów na stronie.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w sobotę i niedzielę (19 i 20 marca) na spektakl „Walc kameralny, czyli Pan Wasowski mniej znany!”. W trakcie przedstawienia usłyszymy utwory Jerzego Wasowskiego, kojarzonego z Kabaretem Starszych Panów. Szczegóły na stronie.

 

„Siała baba mak – warsztaty umuzykalniające” – to propozycja na nadchodzący weekend przygotowana przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W sobotę i niedzielę (19 i 20 marca) nauczyciele, animatorzy oraz wychowawcy w trakcie zajęć poznają proste praktyki umuzykalniające i ćwiczenia rytmiczne. Program obejmuje również elementy pracy nad emisją głosu, a wszystko to w oparciu o tradycyjne zabawy dziecięce oraz zabawy integracyjne z ruchem i śpiewem.  Informacje na stronie.

 

Katarzyna Podgórska-Dziewiątkowska, autorka fotografii, prezentowanych na wystawie „WEE ALL THE SAME”, w najbliższą sobotę (19 marca), oprowadzi zwiedzających po swojej autorskiej ekspozycji oraz opowie o jej koncepcji. Więcej szczegółów na stronie.

 

W piątek (18 marca), także toruńskie Muzeum Etnograficzne, zaprasza dzieci na zajęcia „Etnowyprawka Malucha: Tkaniny”. Najmłodsi w marcu ruszą tropem tkanin, poznają ich faktury i kolory. Będzie czas na bujanie, zabawę w „a kuku” i furkotanie kawałkami materiałów. Nie zabraknie elementów wokalnych. Szczegóły na stronie. Ponadto w muzealnym sklepiku znajduje się skarbonka, do której można wrzucać środki, które trafią do uchodźców przybywających do naszego województwa. Organizatorem zbiórki jest Fundacja Emic.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wystawę „Kolorowe okna- inowrocławskie witraże w fotografii Marii Różańskiej”. Ekspozycja czynna dla zwiedzających do 31 marca. Informacje na stronie.

 

W najbliższą niedzielę (20 marca) w Pałacu Lubostroń monodram „Kim Jestem”. W roli głównej występuje reżyserka spektaklu Teresa Wądzińska. Muzykę do spektaklu skomponował Waldemar Knade. Za realizację dźwięku i efekty akustyczne odpowiada Mirosław Worobiej. Słuchowisko, na podstawie eseju Edwarda Stachury „Fabula Rasa”, zostało zarejestrowane i zrealizowane w formie wydawnictwa płytowego dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego.

 

W toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia marzec to czas nowych wystaw. W najbliższy piątek (18 marca) wernisaż trzech ekspozycji. Indywidualna prezentacja prac Sophii Pompéry, której sztuka wzmaga w nas czujność i budzi podejrzliwość wobec postrzeganej rzeczywistości. Więcej informacji na stronie Wozowni„Miejsce w czasie” Jerzego Hejnowicza – to kolejna wystawa, która ma swoje otwarcie w piątek oraz „Malarstwo” Niki Grzymskiej. Informacje na stronie.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu w piątek (18 marca) organizuje wernisaż wystawy „Na ryby”. Ekspozycja otwarta dla zwiedzających do 26 kwietnia.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 marca 2022 r.