Aktualności

Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu
Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu

Weekend z kulturą

„Miś”, „Brunet wieczorową porą”, „Alternatywy 4” – wszystkie te produkcje, obok wysublimowanego poczucia humoru, łączy jedno – postać Stanisława Barei. Wyjątkową intuicję i sposób percepcji rzeczywistości lat osiemdziesiątych, charakterystyczne dla jednego z najbardziej znanych reżyserów polskich komedii postarają się oddać w sztuce „Bareja wieczorową porą” aktorzy toruńskiego teatru. Spektakl reżyserowany przez Łukasza Czuja swoją premierę na deskach Teatru Wilama Horzycy ma jutro (18 grudnia). Więcej szczegółów na stronie.

 

Marszałkowskie instytucje kultury na najbliższy weekend przygotowały w swoich repertuarach wydarzenia, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym miłośnikom sztuki, jak i dorosłym.

 

Dziś (17 grudnia) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej publiczność ma szansę wysłuchać legendarnych utworów zespołu Manaam z płyty „Nocny Patrol”. Zagra Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Zaśpiewają: Małgorzata Ostrowska, Edyta Krzemień oraz Mateusz Ziółko. Więcej o koncercie na naszej stronie.

 

Także Filharmonia Pomorska w najbliższy weekend organizuje zajęcia dla najmłodszych. Jutro (18 grudnia) w repertuarze „125. Od brzuszka do uszka maluszka” oraz „Akademia WioliMisia”. Również w sobotę (18 grudnia) warsztaty świąteczne organizowane przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Więcej informacji na stronie.

 

Pozostając w świątecznym nastroju warto zwrócić uwagę na impresyjny koncert w Filharmonii Pomorskiej. Wyjątkowe kolędy to po prostu cudowny, ciepły wieczór, którego każdy potrzebuje. 19 grudnia usłyszymy zespół Enej, który zaprezentuje unikalne aranżacje polskich i ukraińskich kolęd i pastorałek. Bilety dostępne na stronie Filharmonii.

 

Muzeum Historii Włocławka dziś (17 grudnia) organizuje spotkanie poświęcone bohaterowi powstania styczniowego. W centrum zainteresowania będzie postać pułkownika Elbano Stanislao de Bechiego (1828–1863), rozstrzelanego we Włocławku 17 grudnia 1863. Koszt biletu: 1 złoty. Więcej informacji na stronie Muzeum.

 

Również dziś (17 grudnia) Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje wernisaż wystawy „Człowiek i piroga. Rybołówstwo rzemieślnicze w Senegalu”. Ekspozycja składa się z fotografii prezentujących rybołówstwo rzemieślnicze, które w Senegalu pełni bardzo ważną rolę zarówno w gospodarce, ekonomii, jak i w sferze społecznej. Więcej szczegółów na stronie.

 

Do 9 stycznia zobaczyć można jeszcze dwie wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Ekspozycja „Zakon Artium Milites: legenda staje się historią” wedlug koncepcji Horacego Muszyńskiego zabiera widzów w niezwykłą podróż, w czasie której mogą poznać okoliczności powstania, rozkwitu i upadku zakonu Artium Milites. Kolejną jest indywidualna wystawa Bartłomieja Węgrzyna „visually similar result”. Więcej informacji na stronie Galerii.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2021 r.

 

Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu Piotr Nykowski dla Teatru Wilama Horzycy w Toruniu