Aktualności

Festiwal Energa Camerimage 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Festiwal Energa Camerimage 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Weekend z kulturą

Trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage, podczas którego odbywają się interesujące pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami i warsztaty. Wielkie święto kina podsumuje sobotnia gala zamknięcia. Zapraszamy również na wydarzenia kulturalne w marszałkowskich instytucjach kultury.

W uroczystej gali zamknięcia weźmie udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który wręczy nagrodę Energa Camerimage za całokształt twórczości dla utytułowanego, niemieckiego autora zdjęć Josta Vacano. Zwieńczeniem festiwalu będzie projekcja najnowszej odsłony przygód Jamesa Bonda ,,Nie czas umierać”, ostatniej, w której w rolę agenta 007 wciela się Daniel Craig. Pokaz zapowiedzą twórcy obrazu – reżyser Cary Joji Fukunaga oraz nagrodzony Oscarem autor zdjęć Linus Sandgren.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy. Prace cenionej australijskiej artystki Patricii Piccinini oraz fotografie Bruno Nuyttena można zobaczyć w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ,,Znaki Czasu”. Więcej informacji na stronie CSW, które jest instytucją kultury współprowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Energa Camerimage – wielkie święto kina w Toruniu.

Dziś (19 listopada) Filharmonia Pomorska organizuje nadzwyczajne uroczystości z okazji jubileuszu 85. urodzin dyrygenta Jerzego Maksymiuka. W programie nadanie maestro Maksymiukowi tytułu doktora honoris causa bydgoskiej Akademii Muzycznej, koncert symfoniczny oraz wystawy towarzyszące. Ostatnie bilety wciąż są dostępne. W sobotę w Filharmonii także dwa koncerty dla dzieci i spektakl komediowy, a niedzielny wieczór uprzyjemnią najpiękniejsze arcydzieła baletowe. Szczegóły na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Po rocznej przerwie powraca przegląd filmowy Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR). Wydarzenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury odbędzie się dziś (19 listopada) w toruńskim Dworze Artusa, wstęp wolny (szczegóły na stronie WOAK). Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu dziś i jutro zaprasza na ,,Jutro będzie za późno” (informacje o wydarzeniu na stronie internetowej teatru).

W sobotę ostatnie przesłuchania konkursowe, a w niedzielę koncert laureatów w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu to instytucje kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

19 listopada 2021 r.