Aktualności

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Weekend z kulturą

Dla miłośników muzealnych wędrówek najbliższy weekend będzie prawdziwą gratką – przed nami Europejska Noc Muzeów! Z tej okazji marszałkowskie placówki przygotowały szereg atrakcji – nowe wystawy, zniżki na bilety i spotkania z autorami ekspozycji. Melomanów zainteresuje 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kulturalną naszych instytucji.

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie zwiedzających przywita nowa brama i wieża bramna, a w pawilonach makieta biskupińskiego osiedla odlana z brązu, przygotowana specjalnie dla osób niewidomych, oraz nowoczesny ekran, na którym można obejrzeć proces wznoszenia osady. Z okazji nocy muzeów jutro (15 maja) osada będzie otwarta do 20.30, od godziny 18 wszyscy wchodzą za złotówkę. Więcej informacji na stronie muzeum.

Działalność wznowiło także Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Od jutra (15 maja) w toruńskim Parku Etnograficznym udostępniona zostanie nowa ekspozycja czasowa „Ceramika Jana Limonta” oraz wystawa stała „Tajemnice codzienności”. Europejska Noc Muzeów przyjmie formę hybrydową – na wieczorne zwiedzanie zapraszamy od godziny 18 do 21, po 21 odbędzie się maraton podcastów online. Więcej informacji na stronie placówki.

Kontynuując nocne muzealne wędrówki warto wybrać się również do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które przygotowało dla zwiedzających moc atrakcji w wirtualnej odsłonie. Szczegółowe informacje na stronie placówki.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy rejestracji „Solidarności” Rolników Indywidualnych przygotowała aż trzy wystawy, dwie stacjonarne i jedną cyfrową. Od środy (12 maja) okolicznościowe tablice można oglądać przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Kolejna ekspozycja będzie dostępna w holu biblioteki. Zapraszamy także na wystawę online na stronie placówki.

Od dzisiaj (14 maja) w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można obejrzeć trzy nowe ekspozycje: „Tkanka świata”, „Obsesja żeber” oraz „Plantacja” złota. Tego dnia w ośrodku między 12 a 18 będzie można bezpłatnie obejrzeć wystawy i spotkać się z ich twórcami. W sobotę (15 maja) zapraszamy na (E-)wieczór w Wozowni. Więcej informacji na temat wystaw i sposobu zwiedzania na stronie placówki.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza dziś (14 maja) na nową wystawę „Linoryty z Hyderabadu w Indiach”. Prace będzie można oglądać do 15 czerwca. Więcej informacji na stronie placówki

Zapraszamy na strony aktywnych online marszałkowskich instytucji kultury:

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest organem prowadzącym piętnastu instytucji kultury. Lista wszystkich dostępna jest tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2021 r.