Aktualności

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Weekend z kulturą

Jak co roku w najbliższy weekend sale Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wypełni muzyka wybitnego polskiego kompozytora i patrona tego miejsca. W sobotę (27 lutego) z okazji rocznicy urodziny Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert z udziałem widowni. Dla miłośników muzyki i nie tylko w nadchodzących dniach odbędzie się także szereg innych wydarzeń kulturalnych, na które serdecznie zapraszamy!

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wszystkich melomanów na „Urodziny u Chopina”, które odbędą się w sobotę (27 lutego) o godzinie 17. Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności, dla której muzycznym prezentem będzie recital fortepianowy Witolda Kawalca – doktora sztuk muzycznych, absolwenta Akademii muzycznej w Bydgoszczy. W programie koncertu znalazły się dwa polonezy oraz Scherzo b-moll  op. 31 Fryderyka Chopina. Podczas wieczoru zabrzmią także utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Bohdana Riemera i Enrique Granadosa.

 

Urozmaiceniem koncertu urodzinowego będzie monodram Pani Sand w reżyserii Karoliny Przystupy opowiadający o relacji George Sand i Fryderyka Chopina. Wystąpi w nim aktorka Joanna Sobocińska. Z uwagi na obowiązujące wytyczne liczba miejsc dla publiczności jest ograniczona do 47. Bilety na wydarzenie zakupić można na stronie internetowej ośrodka.

 

Entuzjastów muzyki klasyczne zainteresować może także oferta Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, która w piątek (26 lutego) proponuje wieczór poświęcony innym wybitnym kompozytorom, tym razem niemieckim. O godzinie 19 rozpocznie się koncert „Beethoven i nie tylko”. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie filharmonii.

 

Już dziś (25 lutego) o godzinie 16 dostępny będzie nowy odcinek Teatru w ciemnym pokoju pt. „Janko Muzykant”. Na wzruszający fragment noweli Henryka Sienkiewicza zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszcz. Wydarzenie dostępne będzie online na stronie instytucji.

 

Natomiast o 18 Książnica Kopernikańska w Toruniu oferuję prelekcję przygotowaną przez Sebastiana Soberskiego z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, który opowie o sposobach klasyfikacji gwiazd. Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem profilu biblioteki w mediach społecznościowych.

 

W Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu w piątek (26 lutego) będzie miał miejsce wernisaż nowej wystawy Iwony Demko „Jej Magnificencja Rektora”. Wydarzenie online rozpocznie się o godzinie 18, szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej galerii.

 

Przez cały weekend (26-28 lutego) toruński Teatr im. Wilama Horzycy oferuje swoim widzom spektakl online „Podwyżka”. Mający premierę w ubiegłym tygodniu występ zobaczyć będzie można każdego z tych dni o godzinie 19 za pośrednictwem platformy Zoom. Wszystkie szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej teatru.  

 

Bydgoska Opera Nova zaprasza natomiast na trzy spektakle znakomitej wiedeńskiej operetki „Zemsta Nietoperza”. Publiczność będzie mogła podziwiać wydarzenie z widowni od 26 do 28 lutego. Zakupu biletów dokonać można na stronie internetowej opery.

 

W ostatnią niedzielę miesiąca (28 lutego) w Teatrze Muzycznym w Toruniu odbędzie się rodzinny spektakl „Niesamowite przygody 10 skarpetek”. Historię na podstawie znanej i lubianej książki dla dzieci Justyny Bednarek, możemy zobaczyć tego dnia aż trzykrotnie o godzinie 12,14 i 16.30. Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie internetowej instytucji.

 

Dla zwiedzających pozostają otwarte także muzea. Do odwiedzenia swoich wystawa zapraszają Muzeum Etnograficzne w ToruniuMuzeum Archeologiczne w Biskupinie i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które od wczoraj na swoim kanale YouTube prezentuje ostatni odcinek z cyklu „W pracowni artystów” poświęcony ceramikom.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 lutego 2021 r.