Aktualności

„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Weekend z kulturą

Spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu i Operze Nova w Bydgoszczy oraz wernisaże wystaw w galeriach w Toruniu i we Włocławku to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą. Marszałek Piotr Całbecki zaprasza również na mikołajkowe spektakle, przygotowane przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.

 

Najważniejszym wydarzeniem weekendu w kulturze jest wczorajsza (1 grudnia) pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze im. Wilama Horzycy „Reykjavík’74” Marty Sokołowskiej w reżyserii Katarzyny Kalwat. W spektaklu, którego tematem jest śledztwo w sprawie podwójnego morderstwa w Islandii, twórcy podejmują kwestie ludzkiego umysłu i pamięci, gdzie fikcja i wyobrażenia mieszają się z rzeczywistością. Grają: Matylda Podfilipska, Jolanta Teska, Tomasz Mycan, Paweł Tchórzelski, Bartosz Woźny. Więcej na stronie teatru.

 

Na deski Opery Nova powraca ubiegłoroczna premiera – balet „Dziadek do Orzechów” z muzyką Czajkowskiego oraz librettem Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Choreografię do spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. Inscenizacja historii Klary i Dziadka do orzechów na scenie Opery Nova w niedzielę i we wtorek (4 i 6 grudnia). Więcej na stronie opery.

 

„Cuda Bożonarodzeniowe” to tytuł wystawy artystów z Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, której wernisaż odbędzie się w piątek (2 grudnia) w filii Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy ulicy Kościuszki. Ekspozycja jest prezentacją najnowszych dzieł malarskich dwudziestu twórców, prezentujących nastrój i uczucia towarzyszące oczekiwaniom na Boże Narodzenie.

 

Uroczyste otwarcie IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczej „Sztuka Natury” Toruń 2016 odbędzie się w piątek (2 grudnia) w Dworze Artusa. W programie otwarcie wystawy pokonkursowej „Na ścieżkach natury” oraz wręczenie nagród za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Gościem specjalnym będzie znany satyryk Jerzy Kryszak, który wystąpi jako fotograf przyrody. Festiwal potrwa do 9 grudnia. Więcej na stronie www.sztukanatury.pl.

 

Wczoraj (1 grudnia) w Centrum Kultury Browar B we Włocławku odbył się wernisaż wystawy „Projekt 966 – Jubileusz Narodowy – Sztuka Polska 2016”. W wystawie upamiętniającej 1050 rocznicę Chrztu Polski bierze udział siedemdziesięciu siedmiu polskich twórców, reprezentujących różne dyscypliny artystyczne – malarstwo, grafikę, rysunek, fotografie, rzeźbę, tkaninę artystyczną i szkło. Więcej informacji na stronie Browaru B.

 

Teatr im. Wilama Horzycy, Opera Nova i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 grudnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 grudnia 2016 r.