Weekend z kulturą
Historie olenderskiego osadnictwa, wizyty we wioskach tematycznych, zajęcia umuzykalniające dla dzieci, warsztaty fotograficzne oraz recitale fortepianowe to tylko niektóre z naszych propozycji na weekendowe spotkanie z kulturą.
Na zwiedzanie Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce w towarzystwie przewodnika, który opowie o historii olenderskiego osadnictwa zaprasza dziś (24 lipca) Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie dostępna jest wystawa „Każdy krok zostawia ślad”, która przedstawia zbiór obuwia historycznego pochodzącego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
W nieszawskim oddziale Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dostępna jest już wystawa czasowa „100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej” przygotowana przez zespół pracowników Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej. Szczegółowe informacje o wystawie tutaj.
Jak wykorzystać swój potencjał twórczy pokaże prowadzący piątkowe spotkania dedykowane dzieciom w wieku 10-15 lat „Każdy coś potrafi, czyli festiwal sztuk wszelkich i osobliwych czasem” organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Ośrodek zaprasza również w piątek dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat na zajęcia plastyczne „Wioska artystyczna”. Warsztaty fotograficzne, które odbywają się od środy do piątku pozwolą udoskonalić fotograficzne umiejętności młodzieży, która chce rozwijać swoją pasję i poznać różnorodne techniki wykonywania zdjęć. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą już gotowych własnych zdjęć. Więcej tutaj.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy przygotowało na piątek ofertę online dla najmłodszych. „Hej Maluszku nadstaw uszka” to warsztaty umuzykalniające, dzięki którym dzieci będą mogły rozwinąć swoją kreatywność i pamięć. Zajęcia dostępne są na kanale Youtube oraz profilu facebookowym centrum. Więcej tutaj.
W sobotę (25 lipca) na muzyczną podróż „Z klasyką przez Polskę” zaprasza Ośrodek Chopinowski w Szafarni. W ramach projektu swój recital fortepianowy zagrają Agnieszka i Krzysztof Książek. W programie m.in. cykl mazurków Fryderyka Chopina i koncertowe etiudy Sergiusza Rachmaninowa. Kolejny koncert online z cyklu „Wakacje z Chopinem” organizowany przez ośrodek odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 lipca). Tym razem utwory wybitnego kompozytora wykona brytyjski pianista Anthony Adkins. Maria Kierzkowska, aktorka związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, odczyta fragmenty korespondencji Chopina. Szczegółowe informacje tutaj.
Cykl Warsztatów Letniej Sztuki „My TworzyMy”, na który zaprasza Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, dedykowany dzieciom i młodzieży w wieku 6-16 lat, pozwoli poznać różne techniki plastyczne i stworzyć własne prace. Zajęcia odbywają się w okresie wakacyjnym od poniedziałku do piątku w pracowniach dydaktycznych w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim oraz w filii przy ul. Kościuszki. Więcej o warsztatach tutaj.
Wystawę planszową poświęconą karierze polskiego chirurga Ludwika Rydygiera można oglądać w głównej siedzibie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Ekspozycja przygotowana została z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej o wystawie tutaj.
Przez całe wakacje od wtorku do niedzieli w Operze Nova w Bydgoszczy można oglądać wystawę poświęconą historii bydgoskiego sportu żużlowego.
O letnich propozycjach marszałkowskich jednostek kultury tutaj.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu i Opera Nova w Bydgoszczy są instytucjami kultury, których organem prowadzącym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
23 lipca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2020 r.