Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Granty ratunkowe dla małych firm

Granty do kapitału obrotowego dla najmniejszych firm to uruchamiane właśnie nowe narzędzie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Wnioski będzie można składać 30 i 31 lipca za pomocą generatora elektronicznego. Pakiet antykryzysowy – aktualny raport.

 

– To bezzwrotne wsparcie przeznaczone jest dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obostrzeniami sanitarnymi oraz obecną recesją. Brak środków na bieżące funkcjonowanie może oznaczać dla nich koniec. Chronimy firmy i miejsca pracy – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dotację w wysokości do 50 tysięcy złotych. Pula środków wynosi ponad 47 milionów złotych. Dystrybucję grantów przygotowuje Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP), który umieścił już na swojej stronie internetowej niezbędne informacje i komplet dokumentów.

 

 

Nasze przedsiębiorstwa mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat). Od połowy maja, kiedy je uruchomiono, wpłynęło 120 wniosków na łącznie blisko 50 milionów złotych. Podpisano 13 umów z kredytobiorcami na blisko 5 milionów złotych łącznie. Kilka dni temu fundusz zawarł umowę z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju, na mocy której pula przeznaczona na pożyczki płynnościowe została wzmocniona o 90 milionów złotych.   

 

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR) ogłosiła drugi nabór wniosków o cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mikrogranty inwestycyjne. Mikrodotacje te (pula 5 milionów złotych) dedykowane są tym razem małym i średnim przedsiębiorstwom, które są producentami produktów i usług ważnych z punktu widzenia ograniczania rozmiarów i skutków epidemii, a także małym sklepom z przeznaczeniem na zakup urządzeń filtrujących powietrze. W pierwszym przypadku dotacja wyniesie 30 tysięcy złotych, w drugim nawet 6 tysięcy złotych (w przypadku minisieci sklepów). Oficjalne ogłoszenie o naborze wniosków ukazało się 15 lipca na stronie TARR, wnioski będzie można składać od 17 sierpnia. Agencja uruchomiła infolinię dla przyszłych beneficjentów.

 

 

W ogłoszonym na początku czerwca pierwszym naborze złożono ponad 1000 wniosków na łącznie blisko 40 milionów złotych (w tym 31 wniosków o mikrogranty na urządzenia oczyszczające powietrze). Okres oceny wniosków został wydłużony, publikacja listy beneficjentów spodziewana jest 30 lipca. Do dziś pozytywnie oceniono 600 wniosków, a 100 odrzucono po weryfikacji.  

 

Wart 910 milionów złotych samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce finansowany jest w decydującej mierze ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lipca 2020 r.