Aktualności

„Manru” Paderewskiego w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Manru” Paderewskiego w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Inauguracja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego, Festiwal Sztuki Faktu, spektakl w Operze Nova, wystawa i koncert w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym oraz wystawy w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

„Manru”, jedyna opera Ignacego Jana Paderewskiego, w weekend (5-6 listopada) ponownie zagości na deskach Opery Nova. Realizatorzy w opowieści o tragicznej miłości góralki Ulany i Cygana Manru oddali konflikt dwóch wrogich światów o odmiennej kulturze oraz odwieczne animozje między takimi społecznościami, jakie niszczą szczęście jednostek. Wśród polskich teatrów operowych „Manru” wystawia jedynie bydgoska opera. Więcej.

 

Na dwa wydarzenia zaprasza w sobotę (5 listopada) Teatr Muzyczny w Toruniu. O godzinie 17.30 w Galerii Proscenium odbędzie się wernisaż wystawy „Mój Toruń”. Swoje zbiory zaprezentuje kolekcjoner Włodzimierz Deczyński. Będzie można oglądać zdjęcia, widokówki, plany Torunia od 1900 roku, przewodniki i wydawnictwa, jak również mapy Prus, do których przynależał Toruń, w tym najstarsza pochodząca z poł. XVI w. Wieczorem (godzina 19) lwowskie piosenki i losy Włady Majewskiej wspominać będą pianista Zbigniew Rymarz i Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Więcej informacji na stronie teatru.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” (6 listopada). Po wystawie „Rajmund Lewandowski (1927–1986). Piewca ziemi dobrzyńskiej” oprowadzi zwiedzających jej komisarz, Adam Zapora. Na ekspozycji można oglądać ryciny, rysunki i szkice podejmujące tematy związane z Lipnem, rodzinnym miastem autora i Ziemią Dobrzyńską. Więcej na stronie muzeum.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu zaprasza na wystawę „Mój chrzest święty” prac plastycznych, wykonywanych dowolną techniką w formacie A3, autorstwa uczniów toruńskich szkół specjalnych: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka oraz Zespołu Szkół nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia biblioteki do 10 listopada. Więcej na stronie biblioteki.

 

Opera Nova, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 listopada 2016 r.