Aktualności

Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Weekend z Astronomem

550. urodziny Mikołaja Kopernika w marszałkowskich instytucjach kultury świętować będziemy przez cały rok. Już w najbliższy weekend zapraszamy na wystawy, zajęcia i spektakl o wybitnym astronomie i jego działalności.

 

Czy o Koperniku można powiedzieć jeszcze coś nowego? W Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu w niedzielę (19 lutego) premiera musicalu o astronomie jakiego nie znamy. „Kręci się?!” to historia z humorem – dla młodzieży i dorosłych. W murach instytucji będzie można obejrzeć także wystawę plakatów konferencji i sympozjów poświęconych Kopernikowi.

Szczegóły na stronie teatru

 

Z okazji urodzin Mikołaja Kopernika i 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej instytucja organizuje szereg wystaw. Toruńska książnica zaprasza w piątek (17 lutego) o godzinie 13 na kawę i pierniki oraz na wystawę „Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu”. Przed siedzibą Archiwum Państwowego w sobotę (18 lutego) zostanie otwarta wystawa plenerowa „Kiedy Ziemia przestała być centrum wszechświata. Kopernikana w archiwach państwowych”. Także w sobotę (18 lutego) wystawa oryginałów pierwszego wydania dzieła Mikołaja Kopernika (14 znajdujących się w zbiorach polskich) w toruńskim ratuszu. Ekspozycja „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania….. Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika” czynna będzie do 7 maja. Przed Aulą UMK w Toruniu od niedzieli (19 lutego) ekspozycja „Nieznane oblicza Kopernia”.

 

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy w piątek (17 lutego) zostanie otwarta wystawa „Biblioteka kręci z Kopernikiem. 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma (1473-1543)”. Wydawnictwa zwarte, zapisy nutowe, grafiki, karty pocztowe oraz medale i plakaty filmowe – to wszystko zobaczymy na ekspozycji. Atrakcją wystawy będzie toruńska edycja faksymilowa pierwszego wydania norymberskiego z 1543 r. dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium, libri VI.

Więcej informacji na stronie biblioteki

 

O tym jak dzieci i młodzież widzą Kopernika przekonamy się przed budynkiem Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W poniedziałek (13 lutego) przed galerią stanęła wystawa prac. To przedstawienia Kopernika, tradycyjne portretowe ujęcia oraz wyobrażenia na temat kosmosu.

Zobacz też

 

W niedzielę (19 lutego) Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na specjalną urodzinową edycję Etnoigraszek: Hej, Marsjanie! Podczas rodzinnych zajęć umuzykalniających przysłuchamy się dźwiękom oraz przypatrzymy kształtowi i barwom ziemi z perspektywy kosmity. Wspólnie zastanowimy się, czym jest kosmos i czy kosmici są kosmaci?

Szczegóły na stronie muzeum

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu ogłosił konkurs na najlepsze memy o Mikołaju Koperniku. Już dziś można nadsyłać prace. Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa zwycięskich prac, w prima aprilis, w toruńskim WOAKU. Ośrodek na prace czeka do 13 marca.

Więcej informacji na stornie

 

23 lutego w ramach Spotkań z historią u Hoffmana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy historycy Krystian Strauss oraz Adam Szefer przybliżą temat idei upamiętnienia Kopernika w Toruniu. Ciekawostki i anegdoty o sławnym w Toruniu pomniku poznamy podczas spotkania „Dzieje pomnika Mikołaja Kopernika w Toruniu”.

Więcej na stronie KPCK 

 

Pałac Lubostroń 26 lutego zaprasza na wykład o ciałach niebieskich oraz wystawę meteorytów połączoną z  ekspozycją fotografii autorstwa Marka Nikodema. W lipcu na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu odbędzie się również ekspozycja „Podnosząc Ziemię” będąca kulminacją współdziałania Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2023 r.