Aktualności

Szczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKP
Szczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKP

Walczymy o pieniądze dla regionów

Marszałek Piotr Całbecki jest jednym z sygnatariuszy wspólnej deklaracji przedstawicieli blisko trzystu regionalnych i lokalnych samorządów z całej Europy w sprawie przyszłości europejskiej polityki spójności. Chodzi o środki na rozwój gospodarczy i podniesienie poziomu życia m. in. w polskich regionach, w tym w Kujawsko-Pomorskiem. Podpisany 28 września w Brukseli dokument został przekazany szefom unijnych instytucji.

 

– To przełomowy moment dla Unii Europejskiej, walka o europejski budżet nowej perspektywy. Słyszymy coraz bardziej stanowcze głosy, że polityka spójności, czyli europejska polityka regionalna, po roku 2020 przestanie istnieć. Dla regionów takich jak nasz oznacza to, że środki RPO 2014-2020 to ostatnie bezpośrednio do nas adresowane pieniądze. Ostatnie, które możemy spożytkować na wyznaczone przez nas cele, na potrzeby zidentyfikowane przez regionalną i lokalne społeczności. Nie zgadzamy się na to, tak jak nie zgadzają się na to samorządowcy z całej Europy, reprezentujący ponad 60 procent mieszkańców kontynentu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.  

 

„Czujemy się odpowiedzialni za kształt i wdrażanie strategii rozwoju, za świadczenie usług na rzecz naszych obywateli oraz za przeprowadzenie reform niezbędnych do przygotowania naszych obszarów na przyszłe wyzwania. (…) Polityka spójności jest kluczowa dla stabilnego i rzetelnego planowania oraz wdrażania długoterminowych inwestycji (…) [w takich sferach] jak badania, innowacje, energia odnawialna, małe i średnie przedsiębiorstwa, konkurencyjność, tworzenie miejsc pracy, itp. To jest polityka unijna, której efekty są najlepiej mierzalne. (…) Dlatego też polityka spójności musi być kontynuowana i musi obejmować wszystkie regiony po 2020 roku” – czytamy w deklaracji, która została przekazana przewodniczącemu Komitetu Regionów UE Markku Markkuli i unijnej komisarz ds. polityki regionalnej Corinie Creţu. Spotkanie odbyło się w brukselskim przedstawicielstwie niemieckiej Bawarii, która jest znakomitym przykładem tego, jak właściwie inwestowane europejskie wsparcie regionalne może wpłynąć na rozwój i poziom życia. 

 

 

Przyszłość polityki spójności była też tematem posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE Komitetu Regionów 29 września w którym także uczestniczył gospodarz naszego województwa.

 

Temat ten zostanie podniesiony również na najbliższym posiedzeniu naszego regionalnego Forum Samorządowego. Chcemy, by stanowisko w tej sprawie przyjęły także kujawsko-pomorskie lokalne samorządy wszystkich szczebli, by pochylili się nad tą sprawą wszyscy starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 października 2016 r.

 

Szczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKPSzczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKPSzczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKPSzczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKPSzczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKPSzczyt europejskich regionów w Brukseli, fot. UMWKP