Aktualności

Spotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj Kuras
Spotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj Kuras

Wakacyjny zjazd astronomów

Młodzi astronomowie z pięciu kujawsko-pomorskich Astrobaz Kopernik wypoczywają na organizowanym przez Urząd Marszałkowski obozie naukowym w Toruniu. Uczniowie i opiekunowie astrobaz, a także samorządowcy i naukowcy z regionu spotkali się 22 sierpnia podczas gali w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Rozmawiano między innymi o współpracy przy realizacji projektów astronomicznych.

 

– Udział w obozie jest nagrodą dla uczniów i opiekunów, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie zajęć astronomicznych dla przedszkolaków i innych przedsięwzięć współorganizowanych z samorządem województwa w astrobazach. Wakacyjny zjazd to okazja do rozwijania naukowych pasji oraz integracji środowiska miłośników astronomii z regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W czterodniowym (21-24 sierpnia) obozie naukowym uczestniczy w sumie 50 osób. To młodzież oraz nauczyciele z Jabłonowa Pomorskiego, Brodnicy, Dobrzynia nad Wisłą, Kruszwicy i Gniewkowa. W czasie pobytu w Toruniu korzystają z infrastruktury Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży. W programie obozu między innymi zajęcia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, seans w planetarium „Lato pod gwiazdami”, wizyta w sali interaktywnej Geodium, zwiedzanie wystawy malarskiej „Harmonia sfer niebieskich” autorstwa Ewy Swikola-Cienkowskiej, historyczny spacer po Grodzie Kopernika, udział w pokazie „Płynny Wszechświat” w ramach Bella Skyway Festiwal, zajęcia sportowe i integracyjne oraz wiele innych atrakcji.

 

W ramach obozu w podtoruńskich Piwnicach 22 sierpnia odbyła się gala astronomiczna z udziałem młodzieży, opiekunów astrobaz, naukowców oraz samorządowców. W spotkaniu uczestniczył także członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Uczestnicy rozmawiali o współpracy przy realizacji projektów popularyzujących astronomię i nauki  ścisłe z wykorzystaniem Astrobaz Kopernik, była także mowa o tajnikach pracy astronomów i ciekawych zjawiskach na niebie w najbliższych miesiącach. W programie znalazły się także zwiedzanie radioteleskopu oraz obserwacje astronomiczne. Podczas spotkania młodzież otrzymała także Certyfikaty Młodego Naukowca. 

 

Finansowany z naszego RPO 2007-2013 marszałkowski program budowy nowoczesnych ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów, każdy posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych. – Pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci. Od początku zależało nam by oferowały interesujące zajęcia także latem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Obserwatoria powstały przy:

 • Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie (powiat inowrocławski),
 • Zespole Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka w Radziejowie,
 • Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),
 • I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy,
 • Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski),
 • I Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu,
 • Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski),
 • Zespole Szkół Nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu,
 • Zespole Szkół Miejskich w Rypinie,
 • Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świeciu,
 • Zespole Szkół w Gostycynie (powiat tucholski),
 • I Liceum Ogólnokształcącym w Żninie,
 • Zespole Szkół w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński),
 • Zespole Szkół w Unisławiu (powiat chełmiński).

 

Zapraszamy do skorzystania z wakacyjnej oferty Astrobaza Kopernik. Harmonogram prac astrobaz w lipcu i sierpniu (tabela)

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 sierpnia 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2017 r.

 

Spotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj KurasSpotkanie w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, fot. Mikołaj Kuras